İndir
0 / 0

Cemaat namazı ecrini elde etmek için akşam ve yatsı namazını üniversitede birleştirebilir mi?

Soru: 126518

Biz, İngiltere’de öğrenim gören bir grup öğrenciyiz. Akşam ezânından önce dersten çıkıyoruz ve namaz vaktine kadar fakültede bekliyoruz.Daha sonra akşam namazını cemaatle kılıyoruz.Ardından her birimiz kaldığımız eve gidiyoruz. Yatsı namazı vakti girdiği zaman da her birimiz yatsı namazını tek başına kılıyoruz. Bundan dolayı cemaat namazının fazîletini elde etmek ve namazı vaktinde cemaatle kılmakta birbirimize yardımcı olmak için akşam namazı ile yatsı namazını fakültede cemaatle birleştirebilir (cem’ edebilir) miyiz?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Mü’minedüşen görev; Allah Teâlâ’nınemrettiği şekilde farz namazları vakitlerinde edâ etmektir.

… إِنَّ الصَّلاَةَ كَانَتْ عَلَىالْمُؤْمِنِينَ كِتَاباً مَّوْقُوتاً [ سورة النساء من الآية: 103 ]

“…Çünkü namaz, bilinen vakitlerde müminlerin üzerinefarz kılınmıştır.” (Nisâ Sûresi: 103)

Yolculukveya yağmur veyahut da hastalık gibi iki namazıbirleştirmeyi gerektiren bir mazeret (özür) olmadan iki namazıbirleştirmek câiz değildir.

Sorunuzdazikretmiş olduğunuz cemaat namazı ecrinin fazîletini elde etmekiçin iki namazı birleştirmek, iki namazı birleştirmeyimübah kılan bir mazeret değildir.

Ebu Musael-Eş’arî ve Ömer b. Hattab’tan -Allah onlardan râzı olsun-rivâyet ettiğine göre Ebu Musa el-Eş’arî ve Ömer b. Hattabşöyle demişlerdir:

الْجَمْعُ بَيْنَ الصَّلاَتَيْنِمِنْ غَيْرِ عُذْرٍ مِنَ الْكَبَائِرِ. [رواه ابن أبي شيبة]

“İki vakit namazı özürsüzolarak birleştirmek (cem etmek), büyük günahlardandır.” (Musannefİbn-i Ebî Şeybe; c: 2, s: 346)

Bunagöre akşam namazını vaktindekılmalısınız. Daha sonra yatsı namazı vaktigirince, evi mescide yakın olan yatsı namazını mescittekılmalıdır. Evi mescitten uzak olan da müslümankardeşleriyle beraber kılma imkânı varsa onlarla beraber evdekılmalıdır. Buna da imkânı yoksa, yatsınamazını tek başına kılar.Çünkü o, bu konudamazur görülür.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi