İndir
0 / 0

Kur’an-ı okumak, düşünmek ve amel etmenin anlamı

Soru: 128650

Kur’an-ı güzel okuyan kimse için çokça Kur’an okuması mı daha faziletli yoksa kasetlerden dinlemesi mi?

Kişi kendi gönlüne hoş geleni ve en fazla etkilendiği şeyi yapması faziletlidir. Çünkü okumaktan maksat; okunanı düşünmek, anlamak ve onunla amel etmektir. Yüce Allah şöyle dedi: “Bu Kur’an, âyetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.” (Sad/29)

“Şüphesiz bu Kur'an en doğru yola yöneltir ve salih ameller işleyen mü'minleri kendileri için büyük ecir olduğunu müjdeler.” (İsra/9)

“De ki: 'O, iman edenler için bir hidayet ve bir şifadır.” (Fussilet/44)

(Mecmu Fetava İbn Baz 24/363)

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi