İndir
0 / 0

Mideden (ekşimesi sonucu gelen) geri gelen yemeğin oruca etkisi

Soru: 129752

Benim midemde rahatsızlık bulunmaktadır. Bu rahatsızlık, yemek sıvı olduğu zaman midemden ağzıma geri gelmektedir. Bu durum, Ramazan’da da başıma geldi.

Bundan dolayı orucumu kaza etmem gerekir mi?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

“Mideden ağıza bir şey çıkarsa,
oruçlunun onu tükürmesi gerekir. Eğer onu kasten yutarsa, orucu bozulur. Kasten
yutmazsa, ona bir şey gerekmez.

Başarı, Allah Teâlâ’dandır.

Allah Teâlâ Nebimiz Muhammed’e, O’nun âile halkına
ve ashâbına salât ve selâm eylesin.” (İlmî
Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi. Başkan: Abdulaziz b. Baz.
Üye: Abdulaziz Âl-i Şeyh. Üye: Abdullah b. Ğudeyyân.
Üye: Salih el-Fevzân. Üye: Bek Ebu Zeyd.)

Kaynak

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları, c: 9, s: 211