İndir
0 / 0

Müslümanların beldelerinde yabancıları öldürmenin hükmü

Soru: 132520

Müslümanların beldelerinde meydana gelen olaylarda yabancıları öldürmek için hedef alan ve aynı zamanda Müslümanlardan da birkaçının ölümüne ve bazı binaların ve kurumların yıkılmasına sebeb olan eylemler için görüşünüz nedir? Bunu uygulayanların dediği gibi bu bir cihad mıdır?

Bütün övgülerAllah’adır.

Birincisi:

İslam ülkelerindemeydana gelen bu olaylar söylediğin gibi yabancıları hedefalan eylemlerdir. Cihad değildir. Bilakis fesat ve ifsat, yıkımve saptırma olarak tanımlanır. Bu onları işleyenlerincehaletine ve taşkınlıklarına delalettir. Çünküyabancılar İslam ülkelerinde güvende olması gerekir. Onlar orayaancak izin alarak gelmişlerdir. Öldürmeyi bir tarafa bırakında onları gasp etmek ve vurmak gibi saldırılar dahi caizdeğildir. Kanları ve malları koruma altınaalınmıştır. Onlara sataşan büyük bir tehlikeiçindedir. Buhari’nin (3166) hadiste rivayet ettiği gibi: Abdullah binAmr(r.a.) dan Peygamber-sallallahu aleyhi ve selem-şöyle buyurdu:“Kim antlaşmalı birini kasıtlı olarak öldürürsecennet’in kokusunu alamaz. Onun kokusu kırk yıllık yolculuktansonra kokusu alınır.”

Bu durum güven altınaalınan, antlaşma yapılan ve zimmîleri kapsamaktadır.

“Fethul-Bari” de Hafızİbn-i Hacer-rahimehu Allah- şunu belirtir: bununla kast edilen: istercizye antlaşması ile ister otorite tarafından imzalanan birantlaşma veya bir Müslüman tarafından himaye edilsin Müslümanlarlaantlaşma içerisinde olanları kapsar.” Bitti.

Onun –rahimehu Allah-şu sözünde: “ev amanun min muslimin” bu emanın bir yöneticiveya devlet tarafından olması şartı olmadığıfakihlerce bilindiğine işaret etmektedir. Bilakis bu halktan birMüslüman tarafından da verilmesi caizdir. Onlara işaret edilen buyabancılar devletin kendilerine verdiği güvenle ve yine çoğudurumlarda Müslümanlardan birinin güvencesiyle Müslümanların beldelerinegiriyorlar. Gerçekte bizimle savaş halinde olsalar bile onlarakarışmak caiz olmaz.

Buhari (3171) veMuslim(336) hadislerinde Ummü Hani Bintu Ebu Talib(r.a.) anlattı: AllahResulüne –sallallahu aleyhi ve selem- Fetih yılı gittim. Onu banyoyapıyordu ve kızı Fatıma da onu perdeliyordu. Ona selamverdim. Sordu: Bu kim? dedim ki, ben Ebu Talib’in kızı Ummü Hani’yim.Ummü Hani hoş geldiniz. Yıkanması bitince bir tek giysiyedolanmış olarak sekiz rekât namaz kıldıktan sonra dedim ki:ey Allah’ın Peygamberi! Annemin oğlu benim himaye ettiğim Fulanbin Hubeyre diye bir adamı öldürdüğünü iddia ediyor bana. AllahResulü –sallallahu aleyhi ve selem- şöyle buyurdu: senin himayeettiğini biz de himaye etmişizdir ya Ummü Hani!”

İbn-i Qudame- RahimehuAllah- şunu belirtti: “bizden bir erkek, bir kadın ve bir kölekim onlardan birini koruma altına almışsa onu korumak caizdir.”

Bunun tümünde: savaşehline verilen bir himaye onların öldürülmesini, mallarına veırzlarına saldırılmasınıyasaklamıştır. Erkek veya kadın, hür veya köle olsunakil-baliğ olan her Müslüman için böyle bir seçimi vardır.İlim ehlinden çokları ve es-Sevri, el-Evzai, İshak veİbn-il-Qasim böyle fetva vermişlerdir. Bitti. el-Muğni’nin(195/9)

İkincisi:

Eğer korumaaltına alınan veya antlaşma yapılan kimse sözündedurmadı ise Müslümanlardan hiç birinin onu öldürmesi caiz olmaz.Bunun üzerine birçok fesat bina edilebilir. Peygamber-sallallahu aleyhi veselem- münafıkların başı olan Abdullah bin Ubey binSelul’ü, Muhammed ashabını öldürüyor denilmesi korkusundanöldürmesini erteledi. Müslümanlardan hiç biri mürted oldu veya himayesiortadan katlı diye onları öldüremez. Az öncebelirttiğimiz açıklama yeterlidir. Bu tutum İslam ailesinibirçok bela ve kötülüklerle karşı karşıya getirdi.Davet ve davetçilerin alanını sınırladı.İslam’ın ve ehlinin tablosunu karalamak için fesatçılar bununasıl kullandılar.

Üçüncüsü:

Masum Müslümanların ölümüne sebebolmaya gelince, bu büyük bir günah ve azim bir cinayettir. Çünkü(dünyanın zevali bir Müslüman kişinin öldürülmesinden Allah içindaha ehvendir.) Allah Peygamberi-sallallahu aleyhi ve selem-böyle buyurdu.Et-Tirmizi(1395)te, en-Nesai(3987)de, İbn-i Maceh(2619)da Abdullah bin Amrhadisini rivayet ettiler. Elbani ise Sahihut-Tirmizi’de bunun sahiholduğunu belirtti.

Kim de şehid olmakamacıyla intihar saldırısı düzenlediğinisöylüyorsa bu sözü Kabul edilemez. Bu onların cehaletine ve zulmünedelildir. Kanı helal olan ve tek başına olan bir kâfirinöldürülmesini az önce belirttiğimiz kötülüklerdendolayı biz yasaklıyoruz. Kanı helal olmayan başka biriniöldürmenin durumu nasıl olur?

Buradan da ortayaçıkan onların biri birine girmiş karanlıklardaolanların eylemi olduğudur. Bunun da kaynağı cehalet,acelecilik ve işlerimizi onlara bıraktığımız veonlara sorduğumuz ilim ehline başvurmamalarıdır. İlimehlinden sözleri sened olanlar bu tür eylemleri ve cinayetleriaslında haram veya onun üzerine kurulacak kötülük ve mefasidolmasından dolayı yasaklanmasına karar vermişlerdir.

Her kişi Allah’tansakınmalıdır. Müslümanın zimmetinde olanı öldürmeninve kanı haram olanı akıtmanın İslam ailesinegetireceği kötülükten çokça sakınması gerekir.

Herkesi Allah sevdiğive razı olduğu durumlara başarılı kılsın.

Allah her şeyi en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi