İndir
0 / 0

Küsuf namazını iâde etmek meşrû değildir

Soru: 132616

Bir defasında Küsuf namazını kıldık.Namazı bitirdikten sonra güneş tutulması geçmeyince, imam tekrar Küsuf namazı kıldırdı.

Buna göre bu davranış meşrû mudur?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

“Bu konudameşrû olan; güneş ve ay tutulması sırasında zikir,istiğfar, tekbir getirmek, sadaka vermek ve köle azad etmek ilebirlikte namaz kılmaktır. Bunların hepsi meşrûdur.

Nitekim Nebi-sallallahu aleyhi ve sellem- böyle emretmiş, güneş ve ay tutulmasıhakkında da şöyle buyurmuştur:

إِنَّهُمَا آيَتَانِمِنْ آيَاتِ اللهِ، لَا يَنْكَسِفَانِ لِمَوْتِ أَحَدٍ وَلَا لِحَيَاتِهِ، فَإِذَارَأَيْتُمُوهُمَا فَافْزَعُوا إِلَى الصَّلَاةِ.

“Şüphesiz bu ikisi (güneş ve ay), Allah’ın(kudretine vehikmetine delâlet eden) âyetlerinden iki âyettir. (O ikisinin doğal düzeninin değişmesi,câhiliye halkının inandığı gibi) hiçkimsenin ölümü veya dünyaya gelişiyüzünden tutulmazlar. (Bu, ancakkulları korkutmak ve onların Allah’a tevbe edip yeniden O’nadönmeleri içindir).Siz onların tutulduğunu gördüğünüzzaman, hemen namaza durun.”

Başka birhadiste şöyle buyurmuştur:

هذِهِ الآيَاتُ الَّتِي يُرْسِلُ اللهُ، لاَ تَكُونُ لِمَوْتِ أَحَدٍوَلاَ لِحَيَاتِهِ، وَلكِنْ يُخَوِّفُ اللهُ بِهِ عِبَادَهُ، فَإِذَا رَأَيْتُمْ شَيْئًامِنْ ذلِكَ فَافْزَعُوا إِلَى ذِكْرِ اللهِ وَدُعَائِهِ وِاسْتِغْفَارِهِ.

“Allah’ıngönderdiği bu âyetler (güneş ve ay, câhiliyehalkının inandığı gibi) hiçkimsenin ölümü veya hayatı için olmaz.Fakat Allah, onu kullarını korkutmak için gönderir.Siz ondan (güneş ve ay tutulmasından) bir şey gördüğünüzzaman, hemen Allah’ı anmaya, O’na yalvarmaya veO’na istiğfarda bulunmaya yönelin.”

Başkabir hadiste yine şöyle buyurmuştur:

إِنَّ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ لَا يَنْكَسِفَانِ لِمَوْتِ أَحَدٍفَإِذَا رَأَيْتُمُوهُمَا فَصَلُّوا وَادْعُوا حَتَّى يُكْشَفَ مَا بِكُمْ.

“Şüphesiz güneş ve ay, Allah’ın(kudretine vehikmetine delâlet eden) âyetlerinden iki âyettir. (O ikisinin doğal düzeninin değişmesi,câhiliye halkının inandığı gibi) hiçkimsenin ölümü veya hayatıyüzünden tutulmazlar. Siz onların tutulduğunu gördüğünüzzaman, hemen namaza durun ve açılıncayakadar Allah’a yalvarın.”

Buna göreKüsuf namazında sünnet olan; imamın iki rekâtkıldırmasıdır. Namazın her rekâtında ikikıraat, iki rükû ve iki secde vardır. Eğer güneştutulması geçerse, ne güzel. Geçmezse, insanların Allah’ı anmakve O’na yalvarmakla meşgul olmaları, O’na istiğfardabulunmaları, tekbir getirmeleri ve sadaka vermeleri yeterlidir. TekrarKüsuf namazı kılınması meşrû olmaz. İlim ehlitarafından meşrû olarak bilinen şey, işte budur.”

Abdulaziz b.Abdullah b. Baz

Kaynak

Kıymetli Şeyh Abdulaziz bin Baz, Fetevâ Nûrun ala’d-Derb.