İndir
0 / 0

Âyeti unuttuğu için namazı bozan kimse

Soru: 134235

Bir defasında namaza girdikten (başladıktan) sonra Fâtiha sûresini okudum. Zammı sûreyi okurken devamını karıştırdım. İki defadan fazla tekrar ettiğim halde bir türlü başaramadım (devamını getiremedim). Sonunda namazı bozdum ve yeniden tahrime (iftitah) tekbiri alıp ikinci defa okumaya başladım.

Buna göre kılmış olduğum namazım geçerli midir?

Başıma bir defa daha böyle bir olay geldiği takdirde ne yapmalıyım?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

“Namazı
bozmaman gerekirdi. Çünkü namazdaki kıraat için aslolan, Fâtiha
sûresinin okunmasıdır. Bir insan, namazda Fâtiha sûresini okursa,
farz hâsıl olur. Fâtiha sûresinden sonra fazladan okunan şey ise,
müstehaptır.

Soruyu
soran kardeşim!

Eğer
sorunuzdaki sûreden kastınız, Fâtiha’nın dışında
fazladan okunan bir sûre veya âyetler ise, bu sûreyi veya âyetleri okumak vâcip
değildir, aksine müstehaptır. Bir insan, Fâtiha’dan sonra bu sûreyi
veya âyetleri okumadan rükûya giderse, namazı sahihtir. (Zirâ Fâtiha
sûresi yeterlidir.)

Sözün
özü bu gibi durumda namaz bozulmaz. Yani kastınız, Fâtiha’dan
başka fazla bir sûreyi ve âyetleri okumak istediğinizde size
karmaşık gelir dedevam
edemezseniz, namazı bozmamalısınız. Aksine hemen rükûya
gitmelisiniz. Bunda bir sakınca yoktur. Fâtiha sûresini okumanız
sizin için yeterlidir.”

Abdulaziz
b. Abdullah b. Baz

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi