İndir
0 / 0

Tehlikeyi savuşturmak için namazı bozmak

Soru: 134285

Biz, çiftlikte cemaatle namaz kılarken önümüzde kuyudan su çıkarıp yanımızdaki havuza döken makinanın farklı bölümlerinden ansızın yoğun bir duman çıkmaya başladı. Şayet makinayı o halde bırakıp namaza devam etseydik, zarar büyük olacaktı.

Buna göre yangını söndürmek için bizden birisinin namazını bozması câiz midir? Ya da ne yapmamız gerekirdi?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

“Evet.
Böyle bir olay meydana geldiği zaman cemaatten birisinin tehlikeyi
gidermek için namazı bozması, daha sonra dönüp onlarla birlikte
kalan kısmını kılması câizdir. Çünkü bu
dumanın tehlikesi büyüktür. Önemli bir maslahat gereği veya
yanan şeyi kurtarmak veya boğulan kimseyi kurtarmak veyahut da bir
saldırıyı savmak gibi bir tehlikeyi savuşturmak için
namazı bozmakta bir sakınca yoktur. Hakikatte bu davranış, bir
şeyi yangından kurtarmak sayılır. Namaza devam edilseydi
belki makina yok olacak veya başka şeylere zarar verecekti. Bu
durumda namazı bozmakta bir sakınca yoktur. Daha sonra imama uyarak
namazına yeniden başlar ve kalan kısmını kılar
veya onlar selâm verdikten sonra namazından kalan rekâtları tamamlar.

Eğer
yangını söndürmek için bir kişi yeterli değilse ve
hepsinin namazı bozmasına gerek duyulacak kadar tehlike büyükse,bu
konuda hepsinin yardımlaşmasında bir sakınca yoktur. Buna
göre hepsi birlikte namazını bozup tehlikeyi ortadan
kaldırırlar. Daha sonra dönüp yeniden namazlarını
kılarlar.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi