İndir
0 / 0

Borçlu kimsenin başkasının nafakasından haccetmesi gerekir mi?

Soru: 13500

Ben,borçlu bir kimseyim. Müslüman bir kardeşim,hac nafakasını üstlenerek kendisiyle birlikte hac yapmamı teklif etti.

Bu durumda hac yapmak gerekir mi?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Değerli
âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin- bu soru
sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

“Senin
hac nafakanı üstlenmek isteyen bu kardeş ile birlikte gitmen sana
zarar vermeyecek ise, onunla hac yapmanda bir sakınca yoktur. Fakat senin
onunla hac yapman farz değildir.Farz değildir, dememizin sebebi
şudur:Çünkü onun için senin üzerinde bir minneti sözkonusu
olur. Zirâ birgün bu kardeşin ile aranız bozulduktan sonra kalkıp
da sana:

– Falan
yıl sana benimle birlikte hac yaptırmamın
karşılığı bu muydu ki bana bunu yapıyorsun?
Diyerekonun minnet etmesinden
endişe edilir.

Kaynak

Şeyh Muhammed Salih El Muneccid