İndir
0 / 0

Borçlu olan dayısına zekat vermek

Soru: 13937

Bir miktar birikimim olup zekat zamanı gelmiştir. Borçları olan bir dayım borçlarını ödemekten acizdir. Borçlarını ödeyebilmesi için zekatımı ona vermem caiz mi? Verdiğim paranın zekat olduğunu söylemesem geçerli olur mu?

Şayet dayınız zekatı hak edecek derecede fakir ise zekatını ona verebilirsin. Ayrıca verdiğin paranın zekat olduğunu söylemen şart değildir. Şayet maddi durumunu bilmiyorsan, ihtiyacı olmadığı halde zekatı almaması için paranın zekat malı olduğunu belirtmekte fayda vardır.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

Şeyh Sa’d el Hamid