İndir
0 / 0

Boy abdesti alınması gerektiğini bilmediği için cünüp olarak umre yapan kimse

Soru: 143334

Bir kardeşimiz, benden, sorusunun cevabını araştırmamı istedi.

Bana dedi ki:

“Ben, ondört yaşında iken ihrama girmiştim. Bu, ergenlik çağına girdikten sonraki ilk umrem idi. Uçağa binmiştim. Yolculuk sırasında dalmışım. Uyandığımda ihtilam olmuşum ve ihram elbiseme de meni bulaşmıştı. Ben, o zamanlar câhil olduğum için buna önem vermemiş ve boy abdesti almadan bu hal üzere umremi tamamlamıştım. Bir yıl veya daha fazla bir süre sonra ihtilamın anlamını ve boy abdesti alınması gerektiğini öğrenmeye başladım. (O umrenin dışında) şimdiye kadar başka bir de umre yapmadım. Bu umrem geçersiz ise, onun kazasını yapmam gerekir mi?”

Hamd,yalnızca Allah’adır.

İslâmâlimlerinin çoğunluğu, Beytullah’ı cünüp olarak tavaf edenkimsenin tavafının sahih (geçerli) olmadığı konusundaittifak etmişlerdir.

FıkıhAnsiklopedisi’nde, “Cünüplük sebebiyle yapılması haram olanşeyler” başlığı altında şunlar zikredilmiştir:

“…Aynışekilde farz olsun, nâfile olsun, (cünüp olarak) Beytullah’ı tavafetmek haramdır. Çünkü Beytullah’ı tavaf etmek, namazmesâbesindedir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konudaşöyle buyurmuştur:

الطَّوَافُ بِالْبَيْتِ صَلَاةٌ إِلَّاأَنَّ اللهَ أَحَلَّ لَكُمْ فِيهِ الْكَلَامَ. [ رواه النسائي ]

“Beytullah’ı tavaf, (birçok hükümde veya ecir bakımından) namazgibidir. Ancak Allah Teâlâ tavaf sırasında konuşmayı size helalkılmıştır.”[1]

-Sahih olan görüş; bu hadis, İbn-i Abbas’a-Allah ondan ve babasından râzı olsun- mevkuftur (yani İbn-iAbbas’ın sözüdür, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in sözüdeğildir.)-

Bunun içindir ki cünüp olarak tavaf eden kimsenintavafı geçerli olmaz. Bu görüş, Mâlikîler, Şâfiîler veHanbelîlere göredir. Hanefîlere göre ise, cünübün tavafıgeçerlidir. Fakat (cezâ kurbanı olarak) bir deve kesmesi gerekir. ÇünküHanefîlere göre tavafta abdestli olmak, şart değil, vâciptir.

Nitekim İbn-i Abbas’tan -Allah ondan vebabasından râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, o şöyledemiştir:

“(Cezâ kurbanı olarak) deve kesmek, hacda ikiyerdedir:

Birincisi: Cünüp olarak tavaf ederse.

İkincisi: Arafat’ta vakfe’den sonra (ve Ziyârettavafını yapmadan önce) eşiyle cinsel ilişkiye girerse.”[2]

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin-:

“Cünüpolarak İfâda (Ziyâret) tavafını yapan kimsenin hükmünedir?” diye sorulmuş, bunun üzerine o, bu soruya şöylecevap vermiştir:

“Bukimsenin İfâda (Ziyâret) tavafını yeniden yapması gerekir. Çünkücünüp olarak tavaf etmiştir.Cünüp kimseden tavaf sahih olmaz. Çünkücünüp olan insanın mescitte oturması (kalması) bile yasaktır(haramdır).

Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöylebuyurmuştur:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لاَتَقْرَبُوا الصَّلاَةَ وَأَنْتُمْ سُكَارَى حَتَّىَ تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَوَلاَ جُنُباً إِلاَّ عَابِرِي سَبِيلٍ حَتَّىَ تَغْتَسِلُواْ وَإِنْ كُنتُمْمَرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَآئِطِ أَوْلاَمَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيداً طَيِّباًفَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ إِنَّ اللهَ كَانَ عَفُوّاً غَفُوراً

[ سورة النساء الآية: 43 ]

“Ey îmân edenler! Sarhoş iken, nesöylediğinizi bilinceye (sarhoşluktanayıkıncaya) kadar, bir de cünüb iken -yolcu olmanız müstesnâ-boy abdesti almadıkça (yıkanmadıkça) namazayaklaşmayın (namaz kılmayın). Eğer hasta veyayolculukta iseniz, yahut herhangi biriniz tuvaletten gelirse veyakadınlara yaklaşıp da (eşlerinizle cinsel ilişkiyegirip de) su bulamazsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin,yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz ki Allah, (sizi) çokaffedici ve çok bağışlayıcıdır.”[3]

Bunagöre, eğer bu kimse evli ise, Mekke’ye dönüp İfâda(Ziyâret) tavafını yerine getirinceye kadar eşineyaklaşmaması gerekir.”[4]

Bu anlatılanlarabinâen sizin bu arkadaşınız, cünüp olarak tavaf ettiği bu umresiiçin hâlâ ihramda sayılır.Dolayısıyla buarkadaşınızın, ihramın yasaklarındansakınması, Mekke’ye gidip Beytullah’ı tavaf etmesi, (Safâ veMerve) arasında sa’y etmesi ve saçını kısaltmak veyakökünden kazıtmak sûretiyle tıraş olması gerekir kiböylece umresini tamamlamış ve ihramdan çıkmışolsun.

Allah Teâlâ en iyibilendir.

[1]Nesâî

[2]“Fıkıh Ansiklopedisi” c:16, s: 52.

[3]Nisâ Sûresi: 43

[4]“Mecmû’ Fetâvâ İbn-i Useymîn”,c: 22, s: 363-364.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi