Kabrin üzerine bir buket çiçek koymanın hükmü

Soru: 14390

Mechul asker anıtının üzerine bir buket çiçek koymakla evliyâ ve salih kimseleri yücelterek onlara ibâdet edenlerin yaptıkları aynı mıdır?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

“Budavranış, bid’attır ve ölüler hakkındaaşırıya gitmektir.

Budavranış, aynı zamanda salih kimselere tazim gösterme veonları sembol edinme konusunda onların yaptıklarınabenzemektedir.

Budavranış, zamanla onların kabirlerinin üzerine kubbeler yapmaya,onlardan bereket ummaya ve Allah Teâlâ ile birlikte onları ilahlaredinmeye kadar götürmesinden korkulur.

Müslümanın, şirke götüren yola vesile olacağı için bu davranışı terk etmesi gerekir.”

Kaynak

"İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi", "İslâmî Fetvâlar", c: 1, s: 20