İndir
0 / 0

ELİN DIŞINDA BAŞKA BİR ŞEYLE BOŞALMANIN HÜKMÜ

Soru: 14587

Bana pek çok kimseden sorular gelmektedir. Bunlardan birisinde ergenlik çağına ulaşmış bir genç, elini kullanmadan bilemediğim başka yollarla boşaldığını söylemektedir. Kendisi çok utandığından dolayı size soramamaktadır. Tenasül uzvuna dokunmadan yapılan bu yolların ne olduğunu bilemiyorum. Bu soruya nasıl cevap vereceğimi de bilemiyorum.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Elle
boşalmak (istimnâ), Kur’an ve Sünnetten sâbit olan delillerle
haramdır.

Bu konudaki
deliller için (329) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

İstimnânın,
elle veya başka bir şeyle veyahut da penisine dokunmak sûretiyle
olması şart değildir. Dolayısıyla bu
davranış, haramdır.

Nitekim
âlimler, bunun haram olduğunu açıkça beyan etmişlerdir. İbn-i
Âbidin “Dürrü’l-Muhtar Hâşiyesi”nde böyle
zikretmiştir.

Bazı
kimseler istimnâyı, herhangi bir âletle veya seks oyuncakları
adını verdikleri oyuncaklarla yapmaktadırlar ki bu da câiz
değildir.

Nitekim
değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymin bu konuda şöyle
demiştir:

“Elle
veya başka bir şeyle boşalmak, Kitap, Sünnet ve Sahih Kıyas
ile haramdır…”

(Şeyh
İbn-i Useymîn’in Fetvâları (Eşref Abdulmaksud tertibi); c: 2, s:
931-932).

Kaynak

Şeyh Muhammed Salih El Muneccid