İndir
0 / 0

Bir erkek, tarla ve çöl gibi bir yerde iken ihtilam olursa (rüyâlanırsa), arkadaşlarının bulunduğu bir ortamda nasıl yıkanmalıdır?

Soru: 145878

Tarla ve çöl gibi bir yerde normal hava şartlarında ihtilam olan ve arkadaşlarından utandığı için yıkanmayan kimsenin hükmü nedir?

Böyle bir durumda olan kimse nasıl yıkanmalıdır? Elbiselerinden tamamen soyunmalı mıdır? Çünkü insanlardan birisinin onu görmesinden endişe edildiği için böyle yaptığı takdirde sıkıntı verebilir.

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

İhtilamveya başka sebeplerle cünüp olan kimsenin yıkanması gerekir. Eğersu bulamazsa veya su bulduğu halde hava çok soğuk olduğundandolayı suyu ısıtacak bir şey bulamadığı içinhastalanmaktan endişe ederse,teyemmüm alır ve namazını kılar.

Utandığındanve hayadan dolayı yıkanmayı terk ederek cünüp halde namazkılmak, câiz değildir. Bu davranış, büyük bir münker olupkabir azabının sebeplerinden birisidir.

Nitekimbunun açıklaması (65731) nolu sorunun cevabındageçmişti.

İkincisi:

Yıkanırkentamamen soyunmak gerekmez. Aksine yıkanan kimsenin, -tarla ve çölgibi kimsenin bulunmadığı bir yerde yıkanıyor olsabile-, avret yerini peştemal gibi bir örtüyle örtmesimüstehaptır.

İmamNevevî-Allahona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Öncekibabta, tarla ve çöl gibi kimsenin olmadığı bir yerde ikenihtiyaç giderirken avret yerini açmanın câiz olduğunu sunmuştuk.Tıpkı insanın yıkanması, idrar yapması vehanımıyla oynaşması gibi durumlarda olduğu gibi.

Budurumların hepsinde avret yerini açmak (göstermek) câizdir. Fakatinsanların bulunması halinde bütün bu durumlarda (açıktayıkanırken, idrar yaparken ve eşiyle oynaşırken) avretyerini göstermek haramdır.

Âlimlerşöyle demişlerdir:

Açıktayıkanırken peştemal ve benzeri bir şeyle avret yerini örtmek,açmaktan daha fazîletlidir. Avret yerini sadece ihtiyaç (yıkama) süresikadar açmak câizdir. Doğru olan görüşe göre ihtiyaçsüresinin dışında açmak haramdır.” (Sahih-i MüslimŞerhi, c: 4, s: 32)

Hasan b.Ali’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre o,Osman’ı -Allah ondan râzı olsun- ve onun hayasınınşiddetli oluşunu zikretmiş ve şöyle demiştir:

إِنْ كَانَ لَيَكُونُ فِي الْبَيْتِوَالْبَابُ عَلَيْهِ مُغْلَقٌ فَمَا يَضَعُ عَنْهُ الثَّوْبَ لِيُفِيضَ عَلَيْهِ الْمَاءَ،يَمْنَعُهُ الْحَيَاءُ أَنْ يُقِيمَ صُلْبَهُ. [ رواه أحمد ]

“Osman, evde tekbaşına ve kapalı kapı ardında olduğundayıkanırken üzerine su dökmek için elbisesiniçıkarmazdı. Belini doğrultmasına (ayakta yıkanmasına) hayâsı engelolurdu.” (İmam Ahmed, hadis no: 544)

Buna görebir kimse tarla ve çöl gibi bir yerde olur ve yıkanmak isterse, avretyeri görünmemesi için, bedeninin alt kısmını (göbekaltını) bir peştemal veya bir örtüyle bağlar ve birağacın altında gizlenerek veyahut da insanlarıngöremeyecekleri uzak bir yerde veyahut da oturarak yıkanır. Erkeğinavret yeri; göbek ile diz kapağı arasıdır.

Üçüncüsü:

Her kim, budurumda yıkanmayı bırakır da teyemmüm alırsa,teyemmümü geçerli olmaz ve yıkanmasından önce (teyemmüm alarak)kıldığı namazlarını tekrar kılmasıgerekir.

Allah Teâlâ en iyibilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi