İndir
0 / 0

Akşam namazının farzından sonra altı rekât namaz kılmanın hükmü

Soru: 148482

Ben, akşam namazının farzından sonra altı rekât nâfile namaz kılmayı bir âdet haline getirdim. Fakat ben, bu altı rekâtta sadece Fatiha sûresini okuyorum. Bu câiz midir, yoksa değil midir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

“Akşam
namazının farzından sonra meşrû olan; sadece müekked sünnet
olan iki rekâtlık namazı kılmaktır. Her kim, akşam
namazının farzından sonra altı veya sekiz veya on veyahut
da daha fazla nâfile namaz kılarsa, bunda bir sakınca yoktur. Fakat
bazı insanlar, altı rekâtlık namazın birtakım
hususiyetleri olduğunu zannedebilirler.İnsanlar bunu bir âdet haline
getirmiş olsalar bile, bunun dînde hiçbir aslı yoktur ve Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem-‘den buna delâlet eden hiçbir hadis sâbit
olmamıştır.Bu sebeple altı rekâtlık namazın
hiçbir hususiyeti ve sahih hadislerde buna dayanak olacak hiçbir delil de yoktur.Ancak
her kim, akşam namazının farzından sonra altı veya
sekiz veyahut da on rekât namaz kılmak sûretiyle daha fazla hayır
kazanmak ve daha fazla ibâdet yapmak isterse, bunda bir sakınca yoktur ve
bunun için bir sınırlama yoktur.Fakat Peygamber -sallallahu aleyhi ve
sellem-‘in devamlı kıldığı sünnet, akşam
namazının farzından sonra kıldığı bu iki
rekâtlık namazdır. Bu sebeple her kim, bu iki rekâttan fazla
kılmak isterse, ona hiçbir günah yoktur ve yapmasında bir
sakınca da yoktur.

Bu nâfile
namazları, sadece Fatiha sûresini okuyarak kılarsa, namazları
geçerlidir. Fakat daha fazîletli olan; Fatiha ile birlikte bir veya iki âyet
veyahut da kısa bir sûre okumasıdır.İşte böyle
yapması daha fazîletlidir.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi