İndir
0 / 0

Vefatından Sonra Ölüyü Öpmek

Soru: 153631

Vefat eden kişinin akrabaları onu öpmeye çalışırlar. Bu konuda hadislerde geçen bir rivayet var mı? Kadın vefat eden kocasını öpebilir mi?

Sahih hadislerde geçtiği gibi vefatından sonra ölüyü öpmek caizdir. İster akraba olsun ister olmasın erkekler vefat eden erkeği, kadınlar da vefat eden kadını öpebilirler. Aişe Radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem, vefat eden Osman bin Mazun’u öptü ve ağlıyordu.. (Ebu Davud 3163. Elbani sahih demiştir.

Aişe Radiyallahu anha şöyle dedi: Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem vefat ettikten sonra Ebu Bekir el Sıddik Radiyallahu anhu O’nu öptü. (Buhari 4457)

Nevevi Rahimehullah şöyle dedi: Vefat edenin akrabası ve arkadaşları onun yüzünü öpebilirler. (Şerhulmuhezzep 5/111)

El Hafiz Rahimehullah şöyle dedi: Bu hadise göre ölüyü öpmek caizdir.

Şevkani Rahimehullah: Ebu Bekir Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’i öptüğünde hiç kimse buna karşı gelmediğine göre caizliğine dair icma sayılır.

Aynı şekilde kadın vefat eden kocasını öpebilir.

Şeyh İbn Baz Rahimehullah şöyle dedi:

Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem’i öpen Ebu Bekir’in yaptığı gibi; vefat eden kişiyi, ister mahremi olan bir kadın olsun ister bir erkek olsun onu öpebilir.  (Mecmu el Fetava 13/102)

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi