İndir
0 / 0

Kırk günden önce loğusalık kanı kesilen doğum yapmış kadının orucu

Soru: 157006

Bir kadın, Ramazan’dan yaklaşık bir hafta önce doğum yaptı. Ramazan’ın ilk on günü oruç tutamadı. İlk on günden sonra loğusalık kanı kesildi ve çokça akan beyaz bir akıntı görmeye başladı. Bilindiği üzere bu kadın, Ramazan’ın ilk on gününden sonra, yani loğusalık kanı kesildikten ve beyaz akıntıyı gördükten sonra oruç tutmaya başladı. Fakat bu beyaz akıntı çokça gelmektedir.

Buna göre bu kadının orucu Allah’ın izniyle sahih midir?

Yine bu kadın loğusalıktan temizlenmiş sayılır mı?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Loğusa kadın, kırk günden öncetemizlendiğini görürse, bu takdirde yıkanır,namazını kılmaya ve orucunu tutmaya başlar.

Bir kadının âdet ve loğusalıktan temizlendiğişu iki belirtiden birisiyle bilinir:

Birincisi: Beyaz akıntının gelmesiylebilinir.

İkincisi: Tam kuruluğun meydana gelmesi, yani kan,sarı veya kahverengi sıvı gibi hiçbir şeyden eserkalmamasıyla bilinir.

İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- bu konudaşöyle demiştir:

“Âdet kanının kesilmesinin veâdetten temizlenmenin belirtisi şudur:

Âdet kanının, sarı ve kahverengi(bulanık renkli) sıvının kesilmesidir. Eğer bunlarkesilirse (gelmezse), bundan sonra beyaz rutubet çıksın veyaçıkmasın (beyaz akıntı gelsin veya gelmesin), âdettentemizlenmiş sayılır.” (“el-Mecmû'”, c: 2, s: 562)

Bu kadının kendisinden istenen;loğusalık kanının kesilmesi, sarı veya kahverengi(bulanık renkli) sıvının kesilmesigerçekleşmişse, bu onun loğusalıktan temizlendiğininbelirtisidir. O zaman orucu sahihtir, fercin (vajinanın)akıntısı olan beyaz akıntının gelmesi onunorucuna hiç bir zararı olmaz.

Bu konuda daha faydalı bilgi edinmek için (128877)ve (156224) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi