İndir
0 / 0

‘Ölülerden birisinin, hayatta olanlardan birisinden kendisine su içirmesini istemesi’ rüyâsının yorumu nedir?

Soru: 157073

Annemin âilesinden ölmüş bazı kimselerin sürekli kendisinin rüyâsına girmekte ve bazen ondan su istemektedirler. Annem, rüyâsında kendisine geldiklerinde onların adına sadaka versin mi, vermesin mi?

Size çok teşekkür ederim.

Hamd, yalnızca
Allah’adır.

Ehl-i
sünnetten rüyâ yorumlayan bazı kimselere bunu sorduk.Hepsi de
rüyâsında kendisinden su isteyen kimsenin rüyâsının yorumunun,
ölünün, kendisine duâ edilmesi veya borcunun ödemesi gibi, hayatta
olanlardan kendisine fayda veren şeylere muhtaç olduğuna delâlet
etmektedir.

Bu
rüyânın, mâli borçları ödemek sûretiyle üzerlerindeki yükten
kurtulmak, manevî hak sahiplerinden helallik dilemek gibi, hayatta
olanların bu rüyâdan ibret olmalarını ve müslümanın, salih
amellerle terâzisinin sevâp hanesini ağırlaştırmaya
çalışmasını ümit ederiz.

Bu
rüyâda, hayatta olanların âilelerinden ölmüş olanların,
onların rahmet duâsına ve istiğfara muhtaç olduklarını
unutmamaları için bir hatırlatma vardır.

Hayatta
olanların amellerinden ölüye fayda veren şeylerin beyanı
için (763) nolu
sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Allah
Teâlâ’dan, ölülerimize rahmet ve mağfiret etmesini, onların
cennetteki makamlarını yükseltmesini niyaz ederiz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi