İndir
0 / 0

Mescitlere vakfedilen malda, borç vermek veya borç almak şeklinde bir tasarrufta bulunmak câiz değildir

Soru: 158131

Mescidin ihtiyaçları için yardım parası toplayan bir kimsenin, mescide âit bu maldan borç alması veya başkasına borç vermesinin hükmü nedir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Mescitlerinihtiyaçlarına harcanmak üzere toplanan mallar, vakıfmallarıdır.Yardım parasını işini üstlenenkişinin, kendisinin bu maldan borç alması veya başka birisineborç vermesi helal değildir. Bu, bağışta bulunan kimseninbelirlediği yerlere harcanmak üzere kendisine emânet edilen birmaldır. Burada zikredildiği üzere belirlenen yerler, mescidinihtiyaçlarıdır.

Bu amacındışında bu malda tasarrufta bulunmak câiz değildir.

Değerli âlim Muhammedel-Ensârî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Vakfa bakanın(nâzırın), vakfın malından bir şey alma hakkıyoktur. Eğer alırsa, onu tazmin etmek zorundadır. Vakfınmalını başkasına borç olarak verme hakkı da yoktur.Tıpkı küçük çocuğun malını borç vermek gibi…”“Esnâ el-Metâlib”, c: 2, s:472

Değerli âlim Mansurel-Behûtî -Allah ona rahmet etsin- şöyle demiştir:

“Borç vermeişinde, borç veren kimsenin tasarrufta bulunması geçerli olan birisiolması şarttır. Bu sebeple yetimin velisi (yetime bakankimsenin), yetimin malından borç vermesi câiz değildir. Vakfabakanın (nâzırın) da vakfın malından borç vermesi câizdeğildir. Çünkü o, bu tasarrufta bulunma hakkına sahipdeğildir.”“Muntehâ el-İrâdâtŞerhi”, c: 2, s:100

Allah Teâlâ en iyibilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi