İndir
0 / 0

Cenâze namazında ikinci tekbirden sonra Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘e salât getirdikten sonra ölüye duâ etmek meşrû mudur?

Soru: 158315

Cenâze namazında imam üçüncü tekbiri geç alırsa, ikinci tekbirden sonra  Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘e salât getirdikten sonra (bu boşluk sırasında) ölüye duâ etmek meşrû mudur?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

İmam üçüncü tekbiri almakta gecikirse, imama uyankimsenin bu durumda ölüye duâ etmesi meşrûdur.Çünküölünün cenâze namazını kılmaktan maksat; ona şefaattebulunmak ve ona duâ etmektir.

İmam el-Heytemî -Allah ona rahmet etsin- bu konudaşöyle demiştir:

“Cenâze namazında imama uyan kimse, birincitekbirden sonra ve imam henüz ikinci tekbiri almadan önce Fatiha sûresinibitirirse, duâ ile meşgul olması gerekir. Çünkü cenâzenamazından maksat; ölü için duâ etmektir.İmama uyan kimsenin,imamın bir sonraki tekbiri almasından önce Nebi -sallallahualeyhi ve sellem-‘e salâtı bitirirse, duâ ile meşgul olmasıgerekir.”“Tuhfetu’l-Muhtac”, c: 1, s:135.

Allah Teâlâ en iyibilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi