İndir
0 / 0

Cenaze namazında tekbir getirmeyi unutan kimsenin hükmü

Soru: 159418

İmama uyan kimse (me’mûm) yanılır da cenaze namazının tekbirlerinden ikinci veya üçüncü tekbiri getirmez ve sadece ellerini kaldırır, sonra da Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘e salât ve selâmda bulunursa (salli ve bârik duâlarını okursa),bunun hükmü nedir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Öncelikle
cenaze namazının dört tekbiri rükündür. Bu tekbirler olmadan
cenaze namazı sahih/geçerli olmaz.

Kuveyt
Fıkıh Ansiklopesi’nde şöyle gelmiştir:

“Cenaze
namazının tekbirlerinin rükün olduğunda ve bu tekbirlerin
olmadan cenaze namazının sahih olmayacağı konusunda
fakihler arasında hiçbir ihtilaf (görüş
ayrılığı) yoktur.” (“Fıkıh
Ansiklopedisi”, c: 13, s: 211)

“…Çünkü
cenaze namazının tekbirlerinin her biri, normal namazdaki bir rekat
mesâbesindedir.” (Bkz: “ed-Desûkî Hâşiyesi”, c: 1, s: 411)

Buna
göre cenaze namazında ikinci tekbiri unutur da, üçüncü tekbiri
alırken ancak hatırlarsa, üçüncü tekbiri, ikinci tekbir olarak kabul
eder (sayar), ardından Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘e salât ve
selâmda bulunur (salli ve bârik duâlarını okur), sonra imamla
birlikte namazını tamamlar. İmam selam verdikten sonra kalan
tekbirleri kaza eder (tamamlar). Böylelikle normal namazda imama sonradan
yetişen ve bir tekbiri kaçıran kimse (mesbuk) hükmünde olur.

el-Behûtî
-Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Bir
kimse, imama yetiştiği halde cenaze namazının dört
tekbirinden birisini kasten terk ederse, namazı bâtıl (geçersiz) olur.
Çünkü diğer namazlarda farz olduğu gibi, cenaze
namazının farzlarından birisini kasten terk etmiştir.
Eğer unutarak terk ederse, onun yerine tekbir alır.

Nitekim
bir kimse, farz namazda, hata ederek namazı tamamlamadan selâm verirse,
-selâmdan sonra uzun süre geçmemişse-, namazını tamamlar ve
böylelikle namazı sahih olur. Çünkü cenaze namazındaki bu
tekbir, normal namazdaki rekat gibi tek başına kaza edilebilir.”
(“Dekâiku Uli’n-Nuhâ”, c: 1, s: 362)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi