İndir
0 / 0

Defnettikten sonra ölü için yapılan duâ belirli bir sayı ile sınırlı değildir

Soru: 159456

Ölüyü defnettikten sonra onun için duâ etmenin müstehap olduğunu biliyoruz. Fakat duâ eden kimse uzunca mı duâ etmelidir, yoksa hadiste geldiği gibi: (Allahım! Onu bağışla! Allahım! Onu sâbit söz (lâ ilâhe illallah) ile sâbit kıl!) Sözü ile mi yetinmelidir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Soruda
işâret edilen hadisi Ebu Davud, Osman b. Affan’dan -Allah ondan râzı
olsun- rivâyet etmiştir.

Bu
hadiste Osman b. Affan -Allah ondan râzı olsun- şöyle
demiştir:

كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِذَا فَرَغَ
مِنْ دَفْنِ
الْمَيِّتِ وَقَفَ عَلَيْهِ فَقَالَ: اسْتَغْفِرُوا
لِأَخِيكُمْ، وَسَلُوا لَهُ بِالتَّثْبِيتِ، فَإِنَّهُ الْآنَ يُسْأَلُ.
[ رواه
أبو داود وصححه الألباني في أحكام الجنائز
]

“Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- ölüyü
defnettikten sonra kabrinin başında durur ve şöyle derdi:

-Kardeşiniz
için Allah’tan bağışlanma isteyin ve (kabirdeki sorgu
sırasında cevap verirken) onun için sebat dileyin. Zirâ o, şu
an sorguya çekilmektedir.” (Ebu Davud, hadis no: 3221. Elbânî,
“Ahkâmu’l-Cenâiz”de (s: 198) hadisin sahih olduğunu
belirtmiştir.)

Bu duâ,
mutlak (sınırsız) bir şekilde gelmiş, bir veya iki
veyahut da üç defa ile sınırlı gelmemiştir. Bir müslüman,
ölen müslüman kardeşi için bir defa duâ ederse, bu yeterlidir. Fakat
üç defa duâ ederse, bu daha fazîletlidir. Çünkü bu şekilde yapmak, Nebi
-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in sünnetindendir.

Nitekim
Abdullah b. Mes’ud’dan -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna
göre o şöyle demiştir:

كَانَ النَّبِيُّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِذَا
دَعَا دَعَا ثَلَاثًا، وَإِذَا سَأَلَ سَأَلَ ثَلَاثًا…
[ رواه مسلم ]

“Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- duâ
ettiği zaman, üç defa duâ ederdi ve (Allah’tan) bir şey istediği zaman, üç defa
isterdi.” (Müslim, hadis no: 1794)

Bu konuda
sınır olmadığı için üçten fazla duâ etmekte de bir
engel yoktur. Çünkü duâ sırasında Allah Teâlâ’dan ısrarla
istemek, dînen istenen ve arzu edilen bir şeydir.

İmam
Nevevî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Duâ
eden kimsenin, ölünün defnedilmesinden sonra kabrin başında bir
süre durup beklemesi, ölü için duâ etmesi ve ona istiğfarda
bulunması müstehaptır. Şâfiî’den böyle gelmiş ve Şâfiî
âlimleri de bunda ittifak etmişlerdir.”
(“Şerhu’l-Muhezzeb”, c: 5, s: 260)

Molla Ali
el-Kârî -Allah ona rahmet etsin-, Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in: “Kardeşiniz
için Allah’tan bağışlanma isteyin…” sözü hakkında şöyle demiştir:

“Yani
mü’min kardeşinizin günahlarının bağışlanmasını
isteyin. Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in ‘kardeş’ kelimesini
zikretmesi, ona şefkat göstermek ve çokça duâ etmek içindir.”
(“Mirkâtu’l-Mefâtîh Şerhu Mişkâti’l-Mesâbîh”, c: 1, s: 473)

Değerli
âlim Abdulaziz b. Baz -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle
demiştir:

“Cenâzeye
katılanların defin işini bitirdikten sonra ölünün kabrinin
başında bir süre bekleyip ona mağfiret ve sebât ile duâ etmeleri
müstehaptır.” (“Fetâvâ Nuru’n Ale’d-Derb”, c: 1, s: 346)

Allah Teâlâ
en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi