İndir
0 / 0

Yemekten önce besmele (bismillah) çekmek ve besmelenin tamamını söylemenin hükmü

Soru: 163573

Yemekten önce” Bismillah” yerine “Bismillahirrahmanirrahim” demek doğru mu? Bu konuda doğru görüş nedir?

,

Yemekten önce besmele çekmenin doğru şekli “Bismillah” demektir. Çünkü Aişe Radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle demiştir: “Sizden biriniz yemek yediğinde bismillah desin, şayet yemeğin başında besmele çekmeyi unutursa “bismillah fi evvelihi ve ahirihi” desin. Tirmizi /1781

Alimler yemekte “Bismillahirrahmanirrahim” demek hakkında farklı görüş bildirmişlerdir. Alimlerin çoğu bu fazlalıkla besmele çekmenin bir sakıncası olmadığını bildirmişlerdir. Şeyhul İslam İbn Teymiye Rahimehullah şöyle dedi: “yemek esnasında “Bismillahirrahmanirrahim” denirse daha mükemmel olur.”  Elfetava al Kubra/5/480

Fıkıh alimlerine göre yemekle besmele çekmek sünnettir. Besmele çekmenin şekli: bismillah veya bismillahirrahmanirrahim’dir. El Mavsua el Fıkhiyye 8/92

Nevevi Rahimehullah şöyle dedi: besmele çekmenin en faziletli şekli “Bismillahirrahmanirrahim” demektir. Ancak bismillah derse yeterli olup ve sünnet yerine getirilmiş sayılır. Al Azkar 1/231

Şeyh Elbani Rahimehullah şöyle dedi: “yemekte Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’in sünnetine en uygun besmele çekmenin şekli “bismillah” demektir. Bunun üzerine eklemek caiz değildir. En hayırlı metod Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’in metodudur. (el Silsile  Sahihe 1/343)

Sonuç olarak yemekten önce besmele çekmenin en doğru şekli “bismillah” demektir. Ancak “Bismillahirrahmanirrahim” derse alimlerin çoğuna göre bir sakınca yoktur.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi