İndir
0 / 0

Bir kadın, kâmet getirildikten (namaz kılınmaya başladıktan) sonra nâfile namaz kılabilir mi?

Soru: 170324

Bir kadın, kâmet getirildikten sonra öğle -namazının ilk sünneti gibi-, farz namazlardan önce kılınan müekked sünnetleri kılabilir mi? Çünkü cemaat namazı, erkeğe vâcip olduğu gibi kadına vâcip değildir ki kadın cemaate yetişmek için ilk sünnet namazını yarıda kessin veya sünnet namazı, farz namazdan sonraya ertelesin.

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Ebu
Hureyre’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

إِذَا
أُقِيمَتِ الصَّلَاةُ فَلَا صَلَاةَ إِلَّا
الْمَكْتُوبَةُ.

[ رواه مسلم ]

“Farz
namaz için kâmet getirildiği zaman, artık farz namazdan başka
namaz kılınmaz.”
(Müslim;
hadis no: 710)

Bu emir, cemaatle namaz kılmaya muhatap olan veya kâmet
getirildiğinde mescitte bulunan kimse hakkındadır.

Evinde bulunan kadına veya cemaati terk etmek konusunda mazeretli
olan erkeğe gelince, bunlar bu hadise muhatap değillerdir.Dolayısıyla
mazeretli erkeğin veya kadının mescitteki kâmeti
işitmelerine rağmen evlerinde nâfile namaz kılabilirler.

Aynı şekilde bir erkek, farz namazı kılmak
istediği mescitten başka bir mescitte kâmet getirilmişse (ve
farz namazı kılmak istediği mescitte henüz kâmet
getirilmemişse), evinde nâfile namaz kılabilir.

Mansur b. Yunus el-Behûtî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda
şöyle demiştir:

“İbn-i Hibbân’ın rivâyetinde:’Müezzin kâmet getirmeye
başladığı zaman…’ hadisinde olduğu gibi, kâmet
getirildiği yani müezzin imamıyla kılmak istediği namaz
için kâmete başladığı zaman, imamla birlikte farz namaza
başlaması gerekir.Fakat bir mescitte kâmet getirilmişse, kendisi
de o mescitte değil de başka bir mescitte namaz kılmak
istiyorsa, bu takdirde farz namazdan başka bir namaz kılamaz.
İbn-i Kudâme, bu görüşü, hiç kimseden nakletmemiş, aksine
bunu kendi görüşü olarak zikretmiştir.

Dolayısıyla herhangi bir nâfile namaza başlayamaz.Ne
sabah namazının sünnetini, ne de başka bir sünneti, ister mescitte
veya başka bir yerde, evinde de olsa kılamaz.

Zirâ Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şu emri bu konuda
geneldir:

إِذَا
أُقِيمَتِ الصَّلَاةُ فَلَا صَلَاةَ إِلَّا
الْمَكْتُوبَةُ.

[ رواه مسلم ]

“Farz
namaz için kâmet getirildiği zaman, artık farz namazdan başka
namaz kılınmaz.”
(Müslim;
hadis no: 710)” (“Keşfu’l-Kinâ'”; c: 1, s: 460)

Daha faydalı bilgi edinmek için (33582) nolu sorunun
cevabına bakabilirsiniz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi