İndir
0 / 0

Ramazan’da gece eşiyle oynaşan, fakat fecirden sonra kendisinden meni gelen kimse

Soru: 189529

Ben, (Ramazan’da) fecirden önce cimâ etmeksizin eşimle oynaştım. Fakat ezandan yaklaşık üç veya dört dakika sonra benden meni gelmeye başladı. Buna göre benim orucum geçerli/sahih midir, yoksa bu günü kaza etmem mi gerekir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Orucun geçerlidir. Sabah ezanından sonra meninin gelmesi, orucu
bozmaz. Çünkü meni, mübah olan (fecirden önceki) bir
birleşmenin sonucunda gelmiştir.

Âlimler -Allah onlara
rahmet etsin- buna benzer bir meselede icmâ etmişlerdir, ki o da
şudur:

-Eşiyle gece cimâ
ettikten sonra kendisinden gündüz meni gelen kimse hakkında, onun orucu
sahihtir/geçerlidir, demişlerdir:

İmam Nevevî -Allah
ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Bir kimse, eşiyle fecirden önce cimâ eder, fecir vakti
girerken veya fecir vakti çıktıktan hemen sonra penisini eşinin
fercinden çıkardıktan sonra meni gelirse, orucu bozulmaz.
Çünkü bu, mübah olan bir birleşmeden (cimâdan) doğmuştur.
Dolayısıyla bu konuda bir şey gerekmez.” (el-Mecmû, c: 6,
s: 350)

Muhammed ed-Desûkî -Allah
ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Bir kimse, eşiyle gece cimâ eder ve fecirden sonra menisi
gelmeye başlarsa, görünen o ki buna bir şey gerekmez. Bu kimse,
tıpkı gece gözlerine sürme çeken ve bu sürmesi gündüz
boğazına kaçan kimse gibidir…” (ed-Desûkî’nin
eş-Şerhu’l-Kebîr Hâşiyesi, c: 1, s: 524)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi