İndir
0 / 0

ERKEK ÇOCUĞUNA, KASIK KILLARINI (CİNSEL ORGANIN ETRAFINDAKİ KILLARI) NE ZAMAN TRAŞ ETMESİNİ ÖĞRETMELİYİZ?

Soru: 1956

Bilindiği gibi kasık kıllarını traş etmek (etek traşı olmak), fıtrattandır. Fakat erkek çocuklarımıza bu dînî hükmü ne zaman öğretmeliyiz?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

İstererkek olsun, isterse kız olsun, çocuk ergenlik çağınayaklaştığında ve kıllar kasıkta çıkmayabaşladığında bu hükmü öğrenme ihtiyacıduyar. İslâm, bu kılların çıkmasıyla o çocuğu ergenlikçağına gelmiş kabul etmiş, temizliği tamamlamasıve sağlığı da koruması için ona bu kıllarıtraş etmesini emretmiştir.

Yine, ergenlikçağına yaklaşan çocuğa, öğrenme ihtiyacıduyacağı ve ona hatırlatılması gereken şunoktaları eklemek mümkündür:

Örneğin;dînî sorumluluk, Allah Teâlâ’nın kulları üzerindeki hakları,Allah Teâlâ’nın dînen sorumlu kıldığı kimseyeyüklediği görevlerin ne anlama geldiğinin çocuğaöğretilmesi ve ergenlik çağından itibarenişleyeceği günahların yazılacağı ve cünüplüktenarınmak için yıkanmak gerektiği gibi hükümlerin kendisinehatırlatılması gerekir.

Anne vebaba, erkek çocuğuna bu konunun doğrudanhatırlatılmasında bir sıkıntı duyarsa, onaergenlik çağı ile ilgili hükümleri içeren herhangi bir kitap veyabroşür verebilirler.

MuvaffakiyetAllah’tandır.

Kaynak

Şeyh Muhammed Salih El Muneccid