İndir
0 / 0

Kabrin üzerinde biten ağaç, ölünün düzgün birisi olduğuna delâlet eder mi?

Soru: 20001

Bazı insanların, bir kabrin üzerinde ağaç bittiğini gördükleri zaman, kabir sahibinin (ölünün) şöyle şöyle miktarda sıfatlara sahip olacağını söylemektedirler. Gerçekten kabirlerin üzerinde biten ağaçların böyle bir şeyle ilgisi var mıdır?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Bunun dînde aslı yoktur. Kabirlerin üzerinde
ağaçların ve otların bitmesi, kabirlerin sahiplerinin düzgün
olduklarına delil teşkil etmez. Hatta bu, bâtıl bir zandır.
Zirâ ağaçlar, hem salihlerin, hem de salih olmayanların kabirlerinin
üzerinde biter. Ağaçların bitmesi, sadece salihlere has bir durum değildir.
Bu sebeple bunun aksini iddiâ eden hurafecilerin ve bâtıl inanç
sahiplerinin sözlerine aldanmamak gerekir.

Bu durumu Allah Teâlâ’ya havale ederiz.

Kaynak

Abdulaziz b. Abdullah b. Baz, "Mecmû' Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia", c: 4, s: 380