İndir
0 / 0

İkindi namazından sonra kaza namazı kılmak

Soru: 20338

İkindi namazından hemen sonra kaza namazı kılmanın hükmü nedir?

Uyku veya unutkanlık sebebiyle bir namazı kaçıran kimsenin hatırladığı anda o namazı kaza etmesi gerekir.

Nitekim Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ نَسِىَ صَلاَةً أَوْ نَامَ عَنْهَا فَلْيُصَلِّهَا إِذَا ذَكَرَهَا لاَ كَفَّارَةَ لَهَا إِلاَّ ذَلِكَ. [ رواه البخاري ومسلم ]

"Kim, bir namazı unutur veya uyku sebebiyle kılamazsa, hatırladığında onu kılsın. Namazın bundan başka keffâreti yoktur." (Buhârî, hadis no: 572. Müslim, hadis no: 1564)

Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'den sâbit olduğuna göre O, öğle namazının sünnetini ikindi namazından sonra kaza etmiştir. (Buhârî, hadis no: 4370. Müslim, hadis no: 834)

İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Bu hadis, kaçırılan (vakti geçen) sünnetin kaza edilebileceğine dâir açık bir delildir. Dolayısıyla farz namazın kazası daha önce gelir."

Bir müslüman uykuya kalır veya unutur da namazı ikindiden sonra hatırlarsa, namazı o vakitte kılması gerekir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi