İndir
0 / 0

UMRECİ KADIN ÂDET GÖRDÜĞÜ ZAMAN, ÂDETTEN TEMİZLENİNCEYE KADAR BEKLER

Soru: 20465

Ben, âilemle birlikte umre yapmak üzere Cidde’ye geldim.Fakat Cidde’ye vardığımda eşim hayız oldu. Ancak ben eşimden ayrı olarak tek başıma umreyi tamamladım. Şimdi eşimin hükmü nedir (ne yapması gerekir)?

Hamd, Allah Teâlâ’yadır.

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah
ona rahmet etsin- bu soruya şöyle cevap vermiştir:

Eşinizin
hükmü; temizleninceye kadar beklemesi gerekir. Hayızdan temizlendikten sonra
umresini edâ eder.

Nitekim
Peygamber -sallallahu aleyhi vesellem- Safiyye -Allah ondan râzı olsun-
hayız olunca:

“O
(Safiyye),
bizi (Mekke’den Medine’ye yola çıkmamıza) engel mi
olacak?” diye sordu.

Onlar: “O, farz
tavafını yaptı”  dediler.

Bunun üzerine
Peygamber-sallallahu
aleyhi vesellem-:

“O halde (Mina’dan Medine’ye doğru) yola
çıksın…” (Buhârî ve Müslim)

Peygamber -sallallahu
aleyhi vesellem-‘in:

“O
(Safiyye),
bizi (Mekke’den Medine’ye yola çıkmamıza) engel mi
olacak?” sözü, kadın, farz tavaftan önce âde
görürse, temizleninceye kadar beklemesi,  temizlendikten sonra da tavaf etmesi gerektiğine
delildir.

Aynı şekilde umre tavafı da farz
tavaf gibidir. Çünkü umre tavafı, umrenin rükünlerinden birisidir. Umre
yapan kadın, tavaftan önce âde görürse, temizleninceye kadar
bekler, temizlendikten sonra da tavafını yapar.

Kaynak

Bu konuda değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn'in -Allah ona rahmet etsin-: "Hayız ve Nifas Konusunda 60 Soru-Cevap" adlı k