İndir
0 / 0

Hac farîzasını (edâ etmeye engel olmaması) için âdet günlerini geciktirmek

Soru: 20467

Ben, müslüman bir bayanım. Bu yıl, -Allah’ın izniyle- hac farîzasını edâ etmek için hacca gideceğim. Âdet günlerimin Mekke’ye ulaştığımda başlayacağını tahmin ediyorum. Bazı insanlar, doktor tavsiyesiyle, haccı bitirinceye kadar âdet kanının gelmesini geciktiren haplar kullanmamı tavsiye ettiler.Âdet günlerini geciktiren haplar kullanma konusundaki İslâm’ın görüşü nedir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Kadın için
herhangi bir zararı sözkonusu değil ise, bu hapları
kullanmak mübahtır. Bu ise, uzman bir doktora danışarak bilinebilir.

Nitekim
İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi’ne bu konu
sorulmuş ve komite bu soruya şöyle cevap vermiştir:

“Bir
kadın, hac sırasında âdet kanının gelmesinden
endişe ediyorsa, bu takdirde onun âdet günlerini geciktiren haplar
kulanması câizdir. Bu ise, kadının sağlığı
için uzman doktora danıştıktan sonra mümkün olur. Aynı
şekilde bir kadın, Ramazan ayında orucunu müslümanlarla birlikte
tutmak isterse, böyle yapabilir.

(el-Fetâvâ
el-Câmia lil-Mer’eti’l-Muslime; c: 2, s:495).

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi