İndir
0 / 0

YENİ DOĞAN ÇOCUĞA İSİM VERME İLE AKİKA KURBANINI KESME ZAMANI VE AKİKA KURBANININ ETİNDEN YEMEK

Soru: 20646

Anne ve babanın, yeni doğan çocukları için kestikleri Akika kurbanının etinden yemeleri câiz midir?

Çocuğun başının traş edilmesi ile Akika kurbanının kesilmesi, aynı günde mi olması gerekir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Anne ve babanın, yeni doğan çocukları için
kestikleri Akika kurbanının etinden yemeleri câizdir.

Nitekim Âişe’den -Allah ondan râzı olsun-
rivâyet olunduğuna göre o Akika kurbanı hakkında
şöyle demiştir:

يـُجْعَلُ جُدوُلاً ، يُؤْكَلُ
وَيُطْعَمُ.

[ رواه
ابن أبي شيبة في المصنف ]

“(Akika
kurbanının etleri), kemikleri kırılmadan ve her kemik başka
bir kemikle karıştırılmadan mafsaldan kesilir, sonra ondan yenir
(sahibi ondan yer) ve (başkalarına da) yedirilir.”
(İbn-i Ebî Şeybe, el-Musannef).

Değerli âlim Muhammed
b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- hadiste geçen:(جُدوُلاً )
lafzını
şöyle açıklamıştır.

“Yani,
azalara ayrılır ve kemikleri kırılmaz. Aksine azalar,
mafsallarından (eklem yerlerinden) kesilir.” Bkz:(“eş-Şerhu’l-Mumti'”;
c: 7, s: 545).

Bu konuda (8388)
nolu sorunun cevabına da bakabilirsiniz.

İlmî
Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi fetvâlarında
şöyle gelmiştir:

“Akika
kurbanı kesenin, Akika kurbanının etini, fakirlere,
komşulara, akrabalara ve arkadaşlara çiğ veya pişmiş
olarak dağıtabilir, kendisi ve âilesi de ondan yiyebilir. Yine, fakir
ve zenginleri, evine dâvet edip onlara ziyâfet de verebilir. Bu konuda herhangi
bir sınırlama yoktur.”
(İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi
fetvâları; c: 11, s: 443).

İkincisi:

Yeni doğan çocuğun
yedinci günde saçlarının kesilmesi (traş edilmesi) ve aynı
günde Akika kurbanının kesilmesi sünnettendir.

Nitekim Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

كُلُّ غُلَامٍ
رَهِينَةٌ بِعَقِيقَتِهِ، تُذْبَحُ عَنْهُ يَوْمَ سَابِعِهِ، وَيُـحْلَقُ
وَيُسَمَّى.
[رواه الترمذي وأوب داود وصححه الألباني في إرواء الغليل]

“Yeni
doğan her çocuk, Akika’sı ile rehindir (Akika’sı kesilmeden ölürse, kıyâmet günü anne ve
babasına şefaat etmekten men edilir).Akika’sı doğumunun
yedinci gününde kesilir, başı traş edilir ve o günde kendisine
isim verilir.” (Tirmizî; hadis no: 1522. Ebu Dâvud; hadis no: 3838. Elbânî,
“İrvâu’l-Ğalîl’; hadis no: 1165’de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Bir kimse, çocuğa
yedinci günden başka bir günde isim verirse veya Akika kurbanını
yedinci günden başka bir günde keserse, bunda herhangi bir sakınca
yoktur.

Aynı şekilde Akika
kurbanını bir günde keser, saçlarını da başka bir
günde traş ederse, bunda da herhangi bir sakınca yoktur.

İbn-i Abdilberr -Alla
ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Çocuğun
Akika kurbanının kesildiği günde başının
traş edilmesine gelince, âlimler bunu müstehap olarak görürlerdi.”
(İbn-i Kayyim; “Tuhfetu’l-Mevlûd”;
s: 67).

Ayrıca (7889)
nolunu sorunun cevabına bakabilirsiniz.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi