İndir
0 / 0

İhram elbisesini giydikten (niyet ettikten) haccı bırakmak isteyen kimse

Soru: 20663

Bir kimse umre veya hac yapmak için ihram elbisesini giydikten (ihrama niyet ettikten) sonra (umre yapmadan) ihram elbisesini çıkarırsa, kendisine ne gerekir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Bir kimse,
izâr ve ridâdan oluşan ihram elbisesini giydikten sonra hac veya umreye
niyet etmemişse ve telbiye de getirmemişse, şu iki şeyi
yapmakta serbesttir:

Birincisi: Dilerse
hac veya umreye niyet eder.

İkincisi:
Dilerse hac veya umre yapmayı bırakır.

Daha
önce farz haccı ve umreyi edâ etmişse, kendisine bir şey
gerekmez. Fakat hac veya umreye niyet etmişse, ihramdan çıkamaz ve
niyetinden dönemez. Aksine ihrama niyet ettiği şeyi, şer’î
ölçüler içerisinde tamamlaması gerekir.

Nitekim
Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَأَتِمُّواْ الْحَجَّ
وَالْعُمْرَةَ لِلهِ فَإِنْ أُحْصِرْتُمْ فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ وَلاَ
تَحْلِقُواْ رُؤُوسَكُمْ حَتَّى يَبْلُغَ الْهَدْيُ مَحِلَّهُ فَمَن كَانَ مِنكُم
مَّرِيضاً أَوْ بِهِ أَذًى مِّن رَّأْسِهِ فَفِدْيَةٌ مِّن صِيَامٍ أَوْ صَدَقَةٍ
أَوْ نُسُكٍ فَإِذَا أَمِنتُمْ فَمَن تَمَتَّعَ بِالْعُمْرَةِ إِلَى الْحَجِّ
فَمَا اسْتَيْسَرَ مِنَ الْهَدْيِ فَمَن لَّمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلاثَةِ أَيَّامٍ
فِي الْحَجِّ وَسَبْعَةٍ إِذَا رَجَعْتُمْ تِلْكَ عَشَرَةٌ كَامِلَةٌ ذَلِكَ لِمَن
لَّمْ يَكُنْ أَهْلُهُ حَاضِرِي الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَاتَّقُواْ اللّهَ
وَاعْلَمُواْ أَنَّ اللهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ

[ سورة البقرة الآية: ١٩٦]

“Hac ve umreyi tam olarak Allah
için yapın. (Hac ve umre için ihrama girdikten sonra herhangi bir
engel ile hac ve umreden) eğer engellenecek olursanız,
kolayınıza gelen kurbanı kesin. Kurban yerine varıncaya
kadar, başlarınızı tıraş etmeyin.Kim, içinizden
hasta olursa veya başında bir eziyet bulunursa; ona oruçtan,
sadakadan veya kurbandan fidye. (Hastalık veya yol emniyeti
olmaması gibi sebeplerle haccınızın engellenmesinden) emin
olduğunuzda, hacca kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına
gelen bir kurban kesmesi gerekir. Ama bulamazsa, hac günlerinde üç;
döndüğünüz vakit yedi gün olmak üzere tam on gün oruç tutar. Bu;
âilesi Mescid-i Haram’da oturmayanlar içindir. Allah’tan korkun ve bilin ki
Allah, azabı pek şiddetli olandır.” (Bakara Sûresi: 196)

Bir
müslümanın hac veya umre için ihrama niyet ettikten sonra onu reddetme
hakkına sahip olmadığını böylelikle
öğrenmiş olmaktasın. Aksine bu kimsenin, yukarıda
zikredilen âyet-i kerime gereği, başladığı şeyi
tamamlaması gerekir. Ancak ihrama girerken şart koşmuş ve
korktuğu şey de başına gelmişse, bu takdirde ihramdan
çıkabilir.

Nitekim
ez-Zubeyr’in kızı Dubâa:

– Ey
Allah’ın elçisi! Ben hac yapmak istiyorum ama hastayım”
dediğinde, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ona
şöyle buyurmuştur:

– Hac yap
ve eğer (Beytullah’a ulaşmama) engel bir durum olursa,
orası benim ihramdan çıkacağım yer olsun diye
şartı koş.” (Buhârî ve Müslim)

Tevfik,
Allah’tandır.

Allah
Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed’e, âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.

Kaynak

(İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 166)