Lavman (Enema/Tenkıye Şırıngası) ile tedâvi olmak câiz midir?

Soru: 20671

Benim karşılaştığım problem sebebiyle Lavman (Enema/Tenkıye Şırıngası) almam tavsiye edildi.

Bu tedâvi câiz midir?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Eğeruzman bir doktor size bu tedâvi şeklini tavsiye etmişse, bunukullanmanızda size bir günah yoktur.

Âlimler-Allah onlara rahmet etsin- tenkıye şırıngası iletedâvi olmanın câiz olduğunu belirtmişler, bazıları daiğneyle tedâvi olmuşlardır.

Nitekimİmam Ebu Hanife’nin talebesi Ebu Yusuf ile İmam Ahmed b. Hanbel tenkıyeşırıngası ile tedâvi olmuşlardır. Bu durumdazaruret olduğu için avret yerinin gösterilmesi mübahsayılmıştır.

el-Kâsânî-Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

” tenkıyeşırıngası kullanmakta bir sakınca yoktur. Çünkütenkıye şırıngası, tedâvi kabilindendir ve dînen mendubsayılan bir ameldir.

NitekimNebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

تَدَاوَوْاعِبَادَ اللَّهِ، فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَجَلَّ لَمْيُنَزِّلْ دَاءً إِلَّا أَنْزَلَ مَعَهُ شِفَاءً إِلَّاالْمَوْتَ وَالْهَرَمَ. [ رواه أحمد وأبو داود وصححه الألباني في صحيح أبي داود]

“Ey Allah’ın kulları! Tedâvi olun. Çünkü Allah -azze ve celle- ölümve ihtiyarlık dışında beraberinde şifâsını indirmediği hiç bir hastalık yaratmamıştır.”(Ahmed, hadisno:17987. Ebu Davud, hadis no: 3855. Elbânî, ‘Sahih-i Ebî Davud’ hadis no:3264’de hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.) “(Bedâiu’s-Sanâi’, c: 5, s: 128)

İmames-Serahsî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Avretyerine bakmaya gelince, bu haramdır. Fakat özür (mazeret) olursa,zaruret gereği avret yerine bakmakta bir sakınca yoktur.

Bu zarurethallerinden birisi de şudur:

Doğumsırasında kadın (ebe), kadının fercinebakabildiği gibi, başka yerine de bakabilir…

Aynışekilde erkek de zaruret halinde tenkıyeşırıngası yapacağı yere bakabilir.

Hastalıkdurumuna gelince, çünkü zaruret hasıl olmuştur. İğneyaptırmak da bir tedâvi şeklidir.

NitekimNebi -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

تَدَاوَوْا عِبَادَ اللَّهِ، فَإِنَّ اللَّهَ لَمْ يَخْلُقْدَاءً إِلَّا وَخَلَقَ لَهُ دَوَاءً إِلَّا الْهَرَمَ.

“Ey Allah’ın kulları! Tedâvi olun.Çünkü Allah ihtiyarlıkdışında şifâsınıyaratmadığıhiç bir hastalık yaratmamıştır.”

EbuYusuf’tan -Allah ona rahmet etsin- rivâyet olunduğuna göre o, çokzayıflamış ve kendisine:

-Sendeki buaşırızayıflığı/cılızlığı ancak tenkıyeşırıngası giderir, denilince, tenkıyeşırıngası yapan kimseye avret yerini göstermiş vebunda bir sakınca görmemiştir.Bu doğru görüştür.Çünkü aşırı zayıflık, birhastalıktır.” (el-Mebsût, c: 10, s: 156)

el-Merdâvî -Allahona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Zaruretgereği tenkıye şırıngası yaptırmak mekruhmudur, değil midir?

Sonraşöyle demiştir:

Doğrusutenkıye şırıngası yaptırmak mekruh değildir.Aksine zaruret gereği tenkıye şırıngası yaptırmakmübahtır. Zaruret olmaksızın tenkıyeşırıngası yaptırmak, (avret yeri görüleceğiiçin) mekruhtur.

el-Merrûzîşöyle demiştir:

“EbuAbdullah’a (yani İmam Ahmed’e) tenkıye şırıngası yaptırmasıtavsiye edilmiş, bunun üzerine o tenkıyeşırıngası yaptırmıştır.” (el-Merdâvî’ninel-Furu’ Hâşiyesi, c: 2, s: 171)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi