İndir
0 / 0

Tavaf sırasında kadınlara dokunmamak için ellerine eldiven giyebilir mi?

Soru: 20710

İhram sırasında ellere eldiven giymek câiz midir?Özellikle de tavaf ve sa’y sırasında, erkeklerle kadınların birbirlerine çok yakın olmaları sebebiyle birbirlerine dokunmalarına ve abdestin bozulmasına sebep olmaktadır.

Hamd, yalnızca Allah’adır.

İhramlı kimsenin, erkek olsun, kadınolsun, ellerine eldiven giymesi câiz değildir. Zirâ Peygamber -sallallahualeyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

لَا تَنْتَقِبِ الْمَرْأَةُ الْمُحْرِمَةُ، وَلَا تَلْبَسِ الْقُفَّازَيْنِ. [ رواه البخاري ]

“İhramlıkadın, yüzünü peçe ile örtmesin (kapatmasın) ve (ellerine)eldiven giymesin.” (Buhârî; hadis no: 1838)

Bu hadis, kadın hakkında olsa bile, erkeğin de ihramlıiken ellerine eldiven giymesinin haram olduğunda âlimler ittifaketmişlerdir. (Bkz: “el-Muğnî”; c: 5, s: 120.”Fethu’l-Bârî”; c: 4, s: 53)

Tavaf ve sa’ysırasında kadına dokunmaya gelince, hiç şüphe yok kiyabancı (namahrem) bir kadına dokunmak, haramdır. Bu sebepleerkeğin tavaf ve sa’y sırasında ihtiyatlı olması vekadınların bulunduğu yerlerden uzak durması gerekir.Ayrıca bir erkek, yabancı bir kadına kasıtsız olarakdokunursa, bunda bir sakınca yoktur. Çünkü Allah Teâlâşöyle buyurmuştur:

… وَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌفِيمَا أَخْطَأْتُمْ بِهِ وَلَكِنْ مَا تَعَمَّدَتْ قُلُوبُكُمْ وَكَانَ اللهُغَفُوراً رَّحِيماً [ سورة الأحزابمن الآية: 5 ]

“Bununlaberaber hata ettiklerinizde üzerinize bir günah yoktur. Fakat kalplerinizinkasdettiğinde vardır.Allah, çok bağışlayıcıve çok merhamet edicidir.” (AhzâbSûresi: 5)

Kadına dokunmakla abdestinbozulmasına gelince, âlimlerin görüşlerinden en tercihliolanına göre, kadına dokunmanın abdestibozmadığı (2178) nolu sorunun cevabında dahaönce geçmişti.

Değerli âlim Abdulaziz b. Baz’a -Allahona rahmet etsin-:

“Tavaf sırasında yabancıbir kadına dokunan erkeğin tavafının hükmü nedir?”diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap vermiştir:

“Bir erkeğin, tavafsırasında veya herhangi bir kalabalık yerde bir kadınınbedenine dokunursa, âlimlerin iki görüşünden en doğruolanına göre onun tavafına ve abdestine bir zararı olmaz.

Nitekim âlimler, erkeğin, birkadına dokunmasında abdestin bozulup-bozulmayacağıkonusunda farklı görüşlere ayrılmışlardır:

Birincisi: Abdest kesinlikle bozulmaz,denilmiştir.

İkincisi: Abdest kesinlikle bozulur,denilmiştir.

Üçüncüsü: Eğer şehvetle dokunursa abdestbozulur, denilmiştir.

Bu görüşlerin en tercihli ve doğruolanı; abdest kesinlikle bozulmaz.Bir erkek, bir kadına dokunursa veyaonu öperse, âlimlerin en doğru görüşüne göre abdestibozulmaz. Çünkü Rasûlulllah -sallallahu aleyhi ve sellem-eşlerinden bazılarını öptükten sonra abdest almadannamaz kılmıştır. Zirâ aslolan; abdestinbozulmamış olmasıdır…

Böylelikle tavaf sırasında bedeni, birkadının bedenine dokunan erkeğin tavafının sahiholduğu anlaşılmış olmaktadır. Aynışekilde abdesti de sahihtir. Bir kimse, karısının bedeninedokunursa veya onu öper ve kendisinden (penisinden) de bir şeyçıkmazsa, abdesti sahihtir.Fakat bir erkeğin, kendisine yabancı(namahrem) olan bir kadının tenine veya bedenine kastendokunamaz.” (Bkz: “Mecmû’u Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia”; c: 17,s: 218-219).

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi

answer

İlgili konular