İndir
0 / 0

Kabe örtüsünü, Kur’an-ı ve Hacerulesved’i öpmenin hükmü

Soru: 21392

Kabe örtüsünü, Kur’an-ı ve Hacerulesved’i öpmenin hükmü nedir?

Yeryüzünde Hacerulesved dışında başka bir yeri öpmek bidattır. Sünnete ittiba gereği olmasaydı bu da öpülmeyecekti. Nitekim Ömer Radiyallahu anhu şöyle demiştir: “Senin fayda ve zarar vermeyen bir taş olduğunu biliyorum, şayet Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem seni öptüğünü görmemiş olsaydım seni öpmezdim”

Bu nedenle Kabe örtülerini, Rukn elyemani’yi ve Kur’an-ı öpmek caiz değildir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

Şeyh Muhammed bin Salih el Useymin Rahimehullah