İndir
0 / 0

Adet ve Lohusalık dönemi geçiren kadın ne zaman tavaf yapar?

Soru: 21646

Kadının lohusalığı Terviye gününde başladı, tavaf ve sa’y hariç haccın rükünlerini yerine getirdi, ancak on gün sonra temizleneceğini tahmin ediyorsa temizlenip yıkandıktan sonra eksik kalan hac tavafını yerine getirebilir mi?

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah şöyle dedi:

“Kesinlikle özel durumlarda olan kadın temizliğinden emin olmadığı müddetçe yıkanıp tavaf etmesi caiz değildir.”

Temizlenmesi kesinleşirse yıkanır daha sonra tavaf ve sa’yı yerine getirir. Şayet tavaftan önce sa’yı yerine getirirse  bunca bir sakınca yoktur. Çünkü Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem’e tavaftan önce sa’yı yapan kişinin hükmü sorulduğunda bunda sakınca yoktur demiştir.

Kaynak

Adetle ilgili 60 soru risalesi