İndir
0 / 0

Fercinden devamlı olarak sıvılar akan kadının abdesti

Soru: 22282

Müslüman kardeşlerim!

Ben, abdest konusunda zor bir problemle karşı karışyayım.Bu konuda bazı soruların cevaplarını okudum ama istediğim şeyi henüz bulamadım.(Benim sorum:)Benden, devamlı olmayıp arasıra sarı veya beyaz sıvılar akmaktadır. Bu sıvılar, -okuduğuma göre- abdesti bozmakta ve her namaz vakti girdiğinde abdest almak gerekmektedir. Fakat arasıra (bu sıvılar) çok akmakta ve abdest almamın zor olduğunu bildiğim bir yere gideceğim zaman, namaz vakti girmediği halde abdest alıyorum (ve ondan sonra oraya gidiyorum).

Acaba bu abdestim sahih midir?

Eğer abdestim sahih değil ise, bu şekilde kılmış olduğum namazlarım konusunda ne yapmam gerekir?

Allah Teâlâ mükâfâtınızı en güzel bir şekilde versin.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

İdrarı
tutamama (seles-i bevl) ve istihâze (özür) kanı gibi sürekli bir
hastalığı olan kimsenin, her namaz için abdest alması
gerekir. Abdest almadan önce de fercinin üzerine sıvının
dışarı sızmasına ve bedeninin diğer
kısımları ile elbisesinin necis olmasına engel olacak bir
şey koyması gerekir. Bu kadının abdesti, zaruret halinde
alınan abdest olduğu için namaz vakti girmeden önce abdest
almaması ve bu durumu gözönünde bulundurması gerekir.

İnsanın,
elinden geldiğince ve gücü yettiğince Allah Teâlâ’dan korkması gerekir. Zirâ Allah Teâlâ, dînde sizin için
bir zorluk ve meşakket yaratmamıştır.

Daha
önce kılmış olduğunuz namazlar ve bilmeden
yapılanlar, sahih ve geçerlidir inşaallah.
Namazlarınıız yeniden kılmanıza gerek yoktur.

Kaynak

Abdulkerim el-Hudayr