İNTERNETTE KUR’AN’I TAHRİF İÇİN (KURULMUŞ) WEB SİTESİ İLE İGİLİ UYARI!

Soru: 2428

Bir arkadaşım bana; tahrif ettiği Kur’an âyetlerini internette yayınlayan ve “bunlarda Kur’an’dandır” diyen, bir web sitesinin var olduğunu bildirdi.

Bu eylemi durdurmak için ne yapmalıyız?

Cevap metni

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Bu soruya cevap vermedenönce, kötülüklere karşı hikmetle mücadele etmenin ve müslümanınfarkında olmadan, İslâm düşmanlığı yapanmihrakların propagandalarının tuzağına düşerek(bu propagandanın) müslümanlar arasında dayaygınlaşmasına ve göz atmak gâyesiyle de olsa bu türsitelere girerek buradakileri okumalarına vesile olmamalarınınönemine dikkat çekmemiz gerekir. Zira (bu durumda) dolaylı olarak, Kur’an’ıtaklit ettiğini ve (Kur’an’ın) benzeriniyazdığını sanan zavallıların bu boş ve yavaneylemlerinin tanıtımını yapmış olu(nu)r. Halbuki Kur’an’ınbenzerini (hâşâ!) getirmek, imkansız bir şeydir. ÇünküAllah Teâlâ, böyle bir şeyi (onlarında) yapmaları konusunda,Kur’an’ın nüzulü sürecinde Arap dilinin tüm inceliklerine vukufiyetinzirvesinde olan edebiyatçılarına ve şâirlerine meydanokumuş ve şöyle buyurmuştur:

))فَلْيَأْتُوابِحَدِيثٍ مِثْلِهِإِنْ كَانُوا صَادِقِينَ[1]أَمْ يَقُولُونَ افْتَرَاهُقُلْفَأْتُوا بِعَشْرِ سُوَرٍ مِثْلِهِ مُفْتَرَيَاتٍ وَادْعُوا مَنِاسْتَطَعْتُمْمِنْ دُونِ اللهِ إِنْ كُنْتُمْ صَادِقِينَ )) [ سورة هود الآية: 13]

“Yoksa “onu (Kur’an’ı) uydurdu” mu diyorlar? Deki: Eğerdoğru söyleyenler iseniz, haydi Allah’tan başka gücünüzünyettiklerini de (yardıma) çağırıp, sizde bunun gibiuydurma on sure getiririn.” (Hûd Sûresi:13)

Buna da güçleri yetmeyince, Kur’an’ınfesahati, belagati ve hikmetine eş seviyede yalnızca bir tek sûregetirmeleri hususunda onlara meydan okumuştur.

Nitekim Allah Tealaşöyle buyurmuştur:

))أَمْيَقُولُونَ افْتَرَاهُقُلْ فَأْتُوا بِسُورَةٍمِثْلِهِ وَادْعُوا مَنِ اسْتَطَعْتُمْ مِنْ دُونِ اللهِإِنْكُنْتُمْ صَادِقِينَ )) [ سورة يونس الآية: 38]

“Yoksa onu (Muhammed kendisi) uydurdu mu diyorlar? De ki: Eğerdoğru söyleyenler iseniz, haydi sizde onun benzeri “bir” sure getirinve Allah’tan başka, çağırabileceğiniz kim varsa onlarıda (yardıma) çağırın.” (Yunus Sûresi:38)

(Allah) onları,istediklerikimselerle yardımlaşmaya ve meydan okumayı kabul etmeyeçağırdı ve dedi ki:

))وَإِنْ كُنْتُمْ فِي رَيْبٍ مِـمَّـانَزَّلْنَا عَلَى عَبْدِنَا فَأْتُوابِسُورَةٍ مِنْ مِثْلِهِوَادْعُوا شُهَدَاءَكُمْ مِنْ دُونِ اللهِ إِنْ كُنْتُمْصَادِقِينَ)) [سورة البقرة الآية: 23]

“Eğer kulumuz (Muhammed’e) indirdiğimiz (Kur’an)hakkında şüphede iseniz, haydi onun benzeri “bir” sûre getirin veeğer doğru söyleyenler iseniz, Allah’tan başka şâhitleriniziçağırın (ve bunu ispat edin).” (Bakara Sûresi:23)

Bunu da getiremeyince, hiçbirzaman ve mekânda, her kim ile yardımlaşırlarsayardımlaşsınlar asla buna güç yetiremeyeceklerini bildirmişve şöyle buyurmuştur:

))قُلْلَئِنِ اجْتَمَعَتِ الإِنْسُ وَالْـجِنُّ عَلَى أَنْ يَأْتُوابِمِثْلِهَذَا الْقُرْءَانِ لاَ يَأْتُونَ بِمِثْلِهِ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْلِبَعْضٍظَهِيرًا )) [سورةالإسراء الآية: 88]

“De ki: Andolsun insanlar ve cinler bu Kur’an’nın birbenzerini getirmek üzere toplansalar ve birbirlerine de destek olsalar, yineonun bezerini getiremezler.” (İsrâ Sûresi: 88).

Bu (Kur’an’ın) birbenzerini getirecek Allah’tan başka kimse yoktur. Çünkü Kur’an-ıKerim, -Allah Teala’nın da buyurduğu üzere-:

))كِتَابٌ أُحْكِمَتْءَايَاتُهُثُمَّ فُصِّلَتْ مِنْ لَدُنْ حَكِيمٍ خَبِيرٍ)) [سورة هود الآية: 1]

“Bu Kur’an; ayetleri, hüküm ve hikmet sahibi (bulunan ve her şey)hakkında haberdar olan Allah tarafından muhkem (eksiksiz,sağlam ve açık) kılınmış, sonra da Allah’tanbaşkasına kulluk etmeyesiniz diye ayrı ayrıaçıklanmış bir kitaptır.”(Hûd Sûresi:1)

Bazı iftiracıların,Kur’an-ı Kerim’i taklide yeltenmeleri sebebiyle öyle saçmalıklarortaya çıkmıştır ki, bunlara yalnızca büyükler ve âkilkimseler değil, çocuklar bile gülmektedir.Müseylemetü’l- Kezzab(Peygamberlik iddiasında bulunan yalancı Müseyleme)’ın:

“Ey iki kurbağanınkızı kurbağa! Ayıkladıkların temizlendi! Üsttarafın suda, alt tarafın çamurda” sözünde olduğu gibi, peygamberlikiddiasından bulunan bu ve benzeri kimselerin, (bu hususta) saçma sapanbirçok sözleri vardır. (Bkz. Saydu’l-Hâtır, İbn-i Cevzî, S.404).

Bazen, insanların Arapçadil kuralları ve bu dilin incelikleri hakkındaki cehaleti vebilgisizlikleri sebebiyle, birtakım asılsız şeyleryayılabilmektedir. Ancak, kendisinde birazcık anlama kabiliyeti veferaset olan kimsenin, en azından bu tarz asılsız, uydurma veiftira ifâdeleri sezmesi ve bunun asla Kur’an’dan olamayacağınıfark etmesi mümkündür.

Soruda ifâde edilen web sitesinegöz attığımızda, küfür ve inkâr görmekteyiz. Nassdiye zikredilen bu uydurma sûrelerde İsa Mesih’in Allah’ın oğlu (hâşâ!)olduğu, (hatta) kendisinin bizzat ilah olduğu ve Râfıziyemezhebine dâvet gibi birçok bâtıl şeyler (görmekteyiz).Sonra, birçokenteresan çelişkiler bulunmaktadır.Bu yalancı adamınuydurduğu ve adına da “tecessüd sûresi” dediği sûrenin(!) altıncı âyetinde, -iddia ettiğine göre-: ÂlemlerinRabbi olan Allah Subhânehu ve Teâlâ’nın kullarından evlat (hâşâ)edinmiştir. Uyduruk “iman sûresi”nin, dokuzuncu âyetinde iseşöyle demektedir:

“Sen, Allah’ın gerçekoğlusun, sana îmân etik”…

 ?َفَلا يَتَدَبَّرُونَالْقُرْءَانَ وَلَوْكَانَ مِنْ عِنْدِ غَيْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِيهِ اخْتِلافًاكَثِيرًا[ سورةالنساء الآية: 82]

“Hala Kur’an’ıdüşünüp anlamaya çalışmıyorlar mı? Eğer o,Allah’tan başkası tarafından (indirilmiş) olsaydı,mutlaka onda birçok çelişki bulurlardı.” (Nisâ Sûresi: 82).

Buyuran Rabbimiz, muhakkakdoğru söylemiştir.

Yine, bu iftira dolu sûrelere(!) göz atan bir kimse, bu yalancı adamın; “Allah’ın,peygamberine, istediği şekilde Kur’an’ı değiştirmemüsaadesi verdiği” şeklinde, bir başka çirkin ibâreye dahaşâhit olmaktadır. “Vesâyâ (vasiyetler) sûresi”ninaltıncısı olarak saydığı âyetteki bu çirkin ibârededeniyor ki:

“Onlara emrettiklerimizden,silmek istediğin kadarını siliver. Kararlarımızüzerinde, sana değişiklik yapma yetkisi verdik!!! “

Her müslüman, bu tarafgirkafadan kaynaklanan bu ibârenin, barındırmakta olduğu çirkiniftiranın derecesini fark etmektedir.

Ey zeki okuyucu!

Hiç bu derece sersemce birsöz gördün mü Allah aşkına!!!Allah Teâlâ’nın,aşağıdaki âyetlerde buyurduğu üzere; uyulmasını, uygulanmasıve tatbik edilmesini emrettiği bir Kur’an indirmesi;

))وَهَذَاكِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ مُبَارَكٌ فَاتَّبِعُوهُ وَاتَّقُوا لَعَلَّكُمْتُرْحَمُونَ)) [سورة الأنعام الآية: 155]

“Bu (Kur’an), bizimindirdiğimiz bereket kaynağı bir kitaptır. Artık onauyun ve Allah’a karşı gelmekten sakının ki, size merhametedilsin)). (En’am Sûresi:155)

Rasûlüne, Kur’an’asımsıkı sarılmasını emrettiği bir başkaâyetinde şöyle buyurmuştur:

))فَاسْتَمْسِكْبِالَّذِي أُوحِيَ إِلَيْكَ إِنَّكَعَلَى صِرَاطٍمُسْتَقِيمٍ )) [سورةالزخرف الآية: 43]

“Öyle ise sana vahyedilene sımsıkı sarıl.Şüphesizsen doğru bir yol üzeresin.” (Zuhruf Sûresi: 43).

Şu âyetinde ifâdeettiği üzere, kendisine vahyettiğini, hiçbir değişiklik vegizleme yapmaksızın tebliğ etmemesi halinde peygamberini tehditeden:

))وَإِنْكَادُوا لَيَفْتِنُونَكَ عَنِ الَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ لِتَفْتَرِيَعَلَيْنَاغَيْرَهُ وَإِذًا لاَتَّخَذُوكَ خَلِيلاً(.) وَلَوْلا أَنْ ثَبَّتْنَاكَلَقَدْكِدْتَ تَرْكَنُ إِلَيْهِمْ شَيْئًا قَلِيلا(.) إِذًا لَأَذَقْنَاكَ ضِعْفَالْـحَيَاةِوَضِعْفَ الْـمَمَـاتِ ثُمَّ لاَ تَجِدُ لَكَ عَلَيْنَا نَصِيرًا )) [ سورة الإسراء الآيات: 73-75]

“Onlar, sana vahyettiğimizden başkasınıbize karşı uydurman için az kalsın seni ondanşaşırtacaklardı. Eğer, biz sana sebat vermişolmasaydık, az kalsın onlara biraz meyledecektin. İşte ozaman sana, hayatın da, ölümün de katmerli acılarınıtattırırdık. Sonra bize karşı kendine hiçbiryardımcı bulamazdın.”(İsrâ Sûresi: 73-75).

Ve başka bir âyetteolduğu gibi:

))وَلَوْتَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَالأقَاوِيلِ(.) لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ(.) ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُالْوَتِينَ ))

[ سورةالحاقة الآيات: 44-46]

“Eğer,(Peygamber)bize isnat ederek bazı sözler uydurmuş olsaydı, mutlaka onukudretimizle yakalardık. Sonra da onun şah damarını mutlakakeserdik.” (Hâkka Sûresi: 44-46).

Ve buna benzer başka birçok âyet…

Bütün bunlardan sonra, indirdiğibir başka sûrede, hak peygamberinin, Kur’an’dan istediğini silme vedeğiştirme hakkı olsun. Yine, o peygamber, buna yetkili vekendisinde ahkamından istediğini değiştirme, yok etme veiptal etme yetkisi olsun!!!

Hiç bu mümkün müdür???

Kur’an’dan, istediği hükmünesheden, ancak ve ancak onu indiren olabilir, başkası değil!

Nitekim Allah Teâlâ şöylebuyurmuştur:

))يَمْحُوااللهُ مَايَشَاءُ وَيُثْبِتُ وَعِنْدَهُ أُمُّ الْكِتَاب )) [سورة الرعد الآية: 39]

“Allah,dilediğini siler, dilediğini de sabit kılıpbırakır. Ana kitap (Levh-i Mahfuz) O’nun yanındadır.” (Ra’dSûresi: 39)

Ve yine buyurmuştur:

))مَانَنْسَخْ مِنْ ءَايَةٍ أَوْ نُنْسِهَا نَأْتِبِخَيْرٍ مِنْهَا أَوْمِثْلِهَا أَلَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍقَدِيرٌ)) [سورة البقرة الآية: 106]

“Bizherhangi bir ayetin hükmünü yürürlükten kaldırır veya onu unutturur (ya da ertelersek), yerine daha hayırlısınıveya benzerini getiririz. Allah’ın gücünün her şeye hakkıylayettiğini bilmez misin?” (Bakara Sûresi:106)

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- ve bizlerin üzerinedüşen görev, düşünüp uygulamaktır. Tahrif etmek, yok etmekve değiştirmek değildir.

Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

))كِتَابٌأَنْزَلْنَاهُ إِلَيْكَ مُبَارَكٌلِيَدَّبَّرُواءَايَاتِهِ وَلِيَتَذَكَّرَ أُولُو الأَلْبَابِ )) [سورة ص الآية: 29]

“BuKur’an, ayetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğütalsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır.” (Sâd Sûresi: 29).

İnternetteki web sitesinde yer alan, iftira dolu ve uydurma sûreleri,Allah Teâlâ’nın şu sözünün gerçek bir kanıtı olarakgörüyoruz:

))وَإِنَّ مِنْهُمْلَفَرِيقًايَلْوُونَ أَلْسِنَتَهُمْ بِالْكِتَابِ لِتَحْسَبُوهُ مِنَ الْكِتَابِوَمَاهُوَ مِنَ الْكِتَابِ وَيَقُولُونَ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللهِ وَمَا هُوَ مِنْعِنْدِاللهِ وَيَقُولُونَ عَلَى اللهِ الْكَذِبَ وَهُمْيَعْلَمُونَ )) [سورة آل عمران الآية: 78]

“Onlardan (kitap ehlinden) bir grup var ki, Kitap’tanolmadığı halde Kitap’tan sanasınız diye (okudukları)Kitap’tanmış gibi dillerini eğip bükerler ve “Bu Allahkatındandır” derler.Halbuki o, Allah katından değildir.Bilebile Allah’a karşı yalan söylerler.” (Âl-iİmran Sûresi: 78).

Allah Teâlâ’dan; dinineyardım etmesini, kitabını yüceltmesini ve sevdiklerini izzetlikılmasını; düşmanlarını zelil etmesini,onları (müslümanlara karşı) küçük düşürmesini ve umutlarınıboşa çıkarmasını dileriz.Allah’ın salât ve selâmı,Muhammed’inüzerine olsun…

الحاشية السفلية

^1 [سورة الطّور الآية: 34]

Eğer doğrusöyleyenler iseler, haydi onun benzeri bir söz (Kur’an) de onlargetirsinler!” (Tûr Sûresi: 34)

Böyle bir şeyiyapamayınca,Kur’an sûrelerininbenzeri “on” sûre getirmeleri konusunda meydan okumuştur.

Nitekim Allah Tealaşöyle buyurmuştur:

Kaynak

Şeyh Muhammed Salih El Muneccid