İndir
0 / 0

Ölülerin, kendilerini ziyâret eden insanları çırılçıplak gördüklerine dâir yanlış inanç

Soru: 251

Kadınların, kabirleri ziyâret etmelerinin câiz olmadığını işittik. Çünkü ölüler, hayattaki insanları çırılçıplak görürler. Ancak ben, buna iknâ olmadım. Zirâ annem ve kız kardeşim, babamın kabrini ziyâret etmek istiyorlar. Hatta annem ve kız kardeşim babamın kabrini ziyâret ettiler.

Bunun hükmü nedir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Kadınların
kabirleri ziyâret etmekten yasaklanmalarının sebebi; Nebi -sallallahu
aleyhi ve sellem-‘in şu hadisidir:

لَعَنَ
رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ زَائِرَاتِ الْقُبُورِ وَالْمُتَّخِذِينَ
عَلَيْهَا الْمَسَاجِدَ وَالسُّرُجَ.
[ رواه الترمذي ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-
kabirleri ziyâret eden kadınlara, kabirlerin üzerini mescit edinenlere ve
üzerinde kandiller yakanlara lânet etti.” (Tirmizî, hadis no: 294. Tirmizî, hadis hasendir.)

Başka
bir rivâyette şöyle buyurmuştur:

لَعَنَ
رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ زَوَّارَاتِ الْقُبُورِ.
[ رواه الترمذي ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-
kabirleri çokça ziyâret eden kadınlara lânet etti.” (Tirmizî)

Ölüler,
kendilerini ziyâret edenleri çırılçıplak gördüklerine dâir söz,
doğru değildir ve geçersiz bir sebeptir. Çünkü ölüler
âlemiyle ilgili hükümler, hayatta olanların âlemiyle ilgili hükümlerden
tamamen farklıdır.Şayet kadınların, kabirleri
ziyâretten yasaklanmaları, ölülerin, ziyâretçileri
çırılçıplak görmeleri nedeniyle olsaydı, erkeklerin
kabirleri ziyâret etmeleri de haram olurdu.

Annenizi
ve kız kardeşinizi, ölen babanıza duâ etmeye gayret
etmeleri konusunda teşvik etmelisiniz. Çünkü ölünün
faydalandığı en büyük şey, duâdır. Duânın
faydası, kabri sadece ziyâret etmekle kıyaslanamayacak kadar
büyüktür. Duâ edenin duâsının, ister kabrin yanında, isterse
ondan uzak, nerede olursa olsun, ölüye ulaşacağını
annenize ve kız kardeşinize haber vermelisiniz.

Allah
Teâlâ’dan ölünüze merhamet etmesini ve babanızın kaybına
karşılık size sabır vermesini dilerim.

Biz,
Allah’ın kullarıyız ve hesap için yine O’na
döndürüleceğiz.

Kaynak

Şeyh Muhammed Salih El Muneccid