İndir
0 / 0

Memurun, ezânı işitmesiyle birlikte namaza gitmek için acele etmesi daha fazîletlidir

Soru: 26201

Memur için, ezânı işitince hemen namaza gitmesi mi, yoksa bazı işlemleri bitirmek için beklemesi mi daha fazîletlidir?

Farz namazdan sonra, -müekked sünnetlerin dışında- nâfile namaz kılmanın hükmü nedir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

“Bütün
müslümanların, ezânı işittikleri zaman namaza gitmek için acele
etmeleri daha fazîletlidir. Çünkü müezzin: “Haydi namaza!”
diye seslenmektedir.Namaza gitmeyi ağırdan almak veya onda tembellik
göstermek, namazı terk etmeye götürür.

Memurun,
müekked sünnetlerin dışında nâfile namaz kılmak istemesine
gelince, bu davranış câiz değildir.Çünkü iş veya
memuriyet sözleşmesini imzalamakla memurun vakti, artık başkasının
hakkı olmuştur. Müekked sünnete gelince, bunu kılmasında
bir sakınca yoktur. Çünkü âdet olduğu üzere yetkililer, buna
müsaade etmişlerdir.

Muvaffakiyet,
Allah Teâlâ’dandır.”

Kaynak

("Mecmû'u Fetâvâ İbn-i Useymîn"; c: 15, s: 32)