İndir
0 / 0

İhramlı iken hanımı öpen ve onunla cinsel ilişkide bulunan kimse

Soru: 26331

Bir hacı, sakıncalı bir duruma düştü. Bu durum şudur: Akabe cemresine taşları atıp tıraş olduktan sonra ve İfâda (farz) tavafından önce hacı ihramlı olmayan eşini şehvetle öptü ve spermini fercin (vaginanın) dışına boşaltmak sûretiyle eşiyle cinsel ilişkiye girdi.

Bu konuda bize fetvâ verir misiniz? Allah Teâlâ sizi mükâfatlandırsın.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Hac veya
umre veyahut da her ikisi için ihrama giren bir müslümanın,
ihramını ifsad eden veya amelini boşa götüren bir ameli
işlemesi câiz değildir.

Hac için
ihrama giren kimsenin tam anlamıyla ihramdan çıkmadıkça (ikinci
tehallül olmadıkça) hanımını öpmesi haramdır.Tam
anlamıyla ihramdan çıkmak, şunları yapmakla olur: Akabe
cemresine taşları atmak, saçı kökünden kazıtmak veya
kısaltmak ve İfâda (farz) tavafı -kendisine sa’y gerekiyorsa
sa’y- yapmak. Çünkü bu kimse, eşine yaklaşması kendisine
haram olan ihramlı kimse hükmündedir. Birinci tehallülden sonra
hanımını öpen ve onunla cinsel ilişkiye giren kimsenin
haccı bozulmaz. Fakat bu kimsenin Allah’tan istiğfarda bulunması
ve böyle bir amele bir daha dönmemesi gerekir. Ayrıca
kurbanlık olarak kesilmesi câiz olan bir koyun veya keçiyi Mekke’de harem
sınırları içerisinde kesmesi ve etini fakirlere
dağıtması gerekir.Bunu da, imkânı elveriyorsa bir an
önce yerine getirmeye çalışması gerekir.

Başarı,
yalnızca Allah Teâlâ’dandır.

Allah Teâlâ Peygamberimiz
Muhammed’e, âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.” (İlmî
Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi)

Kaynak

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 188