İndir
0 / 0

İhramlı iken hanımı öpen ve onunla cinsel ilişkide bulunan kimse

Soru: 26331

Bir hacı, sakıncalı bir duruma düştü. Bu durum şudur: Akabe cemresine taşları atıp tıraş olduktan sonra ve İfâda (farz) tavafından önce hacı ihramlı olmayan eşini şehvetle öptü ve spermini fercin (vaginanın) dışına boşaltmak sûretiyle eşiyle cinsel ilişkiye girdi.

Bu konuda bize fetvâ verir misiniz? Allah Teâlâ sizi mükâfatlandırsın.

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Hac veyaumre veyahut da her ikisi için ihrama giren bir müslümanın,ihramını ifsad eden veya amelini boşa götüren bir ameliişlemesi câiz değildir.

Hac içinihrama giren kimsenin tam anlamıyla ihramdan çıkmadıkça (ikincitehallül olmadıkça) hanımını öpmesi haramdır.Tamanlamıyla ihramdan çıkmak, şunları yapmakla olur: Akabecemresine taşları atmak, saçı kökünden kazıtmak veyakısaltmak ve İfâda (farz) tavafı -kendisine sa’y gerekiyorsasa’y- yapmak. Çünkü bu kimse, eşine yaklaşması kendisineharam olan ihramlı kimse hükmündedir. Birinci tehallülden sonrahanımını öpen ve onunla cinsel ilişkiye giren kimseninhaccı bozulmaz. Fakat bu kimsenin Allah’tan istiğfarda bulunmasıve böyle bir amele bir daha dönmemesi gerekir. Ayrıcakurbanlık olarak kesilmesi câiz olan bir koyun veya keçiyi Mekke’de haremsınırları içerisinde kesmesi ve etini fakirleredağıtması gerekir.Bunu da, imkânı elveriyorsa bir anönce yerine getirmeye çalışması gerekir.

Başarı,yalnızca Allah Teâlâ’dandır.

Allah Teâlâ PeygamberimizMuhammed’e, âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.” (İlmîAraştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi)

Kaynak

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 188