İndir
0 / 0

Antibiyotik verilen tavukların yiyenlere zararı dokunması hakkında

Soru: 267794

Tavukçuluk (kanatlı hayvanlar) alanında çalışmaya başladım, ancak insanlara zararlı olan antibiyotik sorunu mevcuttur. Bizler sadece ihtiyaç halinde kullanarak bu oranı azaltmak için çaba sarf ediyoruz. Bununla birlikte şirketlerden aldığımız yemde tavukların gelişimini sağlayan bir miktar antibiyotik bulunmaktadır. Benim yaptığım iş helal mı değil mi?

Cevap:
,

Tavukların (kanatlı hayvanlar) sadece ihtiyaç
duydukları kadar antibiyotik verebilirsiniz, çünkü kanatlı hayvanlar
genelde kesimden önce aldıkları maddelerden
kurtulamamaktadırlar. Buda insana zarar vermektedir.

Ancak buna daha faydalı bir alternatif
bulunuyorsa mutlaka onu yapmak gerekir. Bakteri, bitki vb. ayrıca yumurta ve
kuluçka yerinin sağlığı ile ilgilenerek antibiyotik
ihtiyacını azaltabilirsin. Antibiyotik içeren yemlerden de
sakınmak gerekir. Bu konuda esas olan Rasulullah sallallahu aleyhi
vesellem’in : “ Zarar vermek ve zarar görmek yoktur.”
Hadisidir. İmam
Ahmed 2865- İbn Mace 2341- Elbani sahih demiştir.

Bunun üzerine Müslümanlara yemekte olsun veya
başka konuda olsun zarar vermek haramdır. Rasulullah sallallahu
aleyhi vesellem Müslümanları yollarını ve oturma yerlerini
bozan kişiyi lanetlemiştir. Peki ya yemeklerini bozan vücutlarına
zara bulaştıran kişinin durumu ne olur?

“üç lanetli işlerden sakının:
“Halkın geçeceği yola,
gölgeleneceği yere,
su kenarlarına (kaynaklara) ve benzeri yerlere abdest bozmak (hacet
gidermek)İmam Ahmed 2715 –Ebu davud 26- İbn
Mace 328 Elbani sahih demiştir.

Sonuç olarak:

İnsanlara zararı dokunacak işlerden
kaçınmandır; kanatlı hayvanlara ihtiyaç
duyulmadığı müddetçe ilaç verme ve sadece ihtiyaç
miktarları dahilinde ver.

Tavuklara necaset, antibiyotik ve insan
sağlığına zararı dokunacak şeyler
karıştırılmamış yemleri ver. Özellikle
satış ve kesimden hemen önceki zamanlarda vermemeye dikkat et.

En doğrusunu bilen
Allah’tır.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi