İndir
0 / 0

Avukatlık mesleğinde çalışıanın üzerinde vacip olan hususlar

Soru: 268937

Allah’a şükürler olsun ben bilinçli bir avukatım, şer’i hukuk bilimleri nasıl öğrenebilirim? Yani ben avukat olarak İslam’ın ceza, ticaret ve medeni kanunlarını öğrenmek istiyorum, bunları müslüman avukatlara öğretecek her hangi bir kurum var mı? Müslüman bir avukat ümmetine nasıl hizmet edebilir? Bana tavsiyeniz nedir? Teşekkür ederim.

Cevap: ,

Birincisi:

Avukatlık, husumetlerdebaşkasının yerine vekaleten temsil etmek, yargı önündebir hakkı elde etmek veya bir zulmü bertaraf etmek için temsil ve savunmaeylemidir.

Bu tür vekalet asıl olarakcaizdir.

İbn el Kattan Rahimehullahşöyle dedi: “Hak talebinde ve husumetlerde, müvekkilin hazır vehasmın rızası dahilinde vekaletin caiz olduğuna icma’etmişlerdir.”[1]

Şeyh Abdulaziz bin baz Rahimehullah şöylededi: “ Avukatlık husumetlerde vekalettir. Bu vekalet Rasulullahsallallahu aleyhi vesellem zamanından bugüne dek mevcuttur. Vekilolarak adlandırmak doğrudur. Ancak avukatlık ismi yenidir.

Eğer avukat Allah’tan korkuyorsa, müvekkiline yalan vebatıl ile yardım etmiyorsa bu mesleğin sakıncasıyoktur. “[2]

Avukata vacip olan şey: Hak sahibinisavunmasıdır, ancak zalim olan kimse veya her hangi bir hak sahibiolmayan kimseye batıl üzerine yardım etmek caiz değildir. Zirayüce Allah şöyle buyurmuştur: “İyilik ve takva (Allah’akarşı gelmekten sakınma) üzere yardımlaşın. Amagünah ve düşmanlık üzere yardımlaşmayın. Allah’a karşıgelmekten sakının. Çünkü Allah’ın cezası çokşiddetlidir.”[3]

Başka bir ayette: “Kendilerine hainlik edenleri savunma.Zira Allah, hiçbir haini, hiçbir günahkârı sevmez.”[4]Buyurmaktadır.

Şeyh Abdurrahman el sadi Rahimehullahşöyle dedi: ayette geçen “ihtiyan” ve “hıyanet” zulüm ve günahanlamındadır. Bu da günah işleyeni veya üzerinde şer’i birceza olan kişiyi savunmayı da kapsar. Hıyanetişlemişse veya şer’i bir ceza hakketmişse onu savunmaz“Zira Allah, hiçbir haini, hiçbir günahkârı sevmez” yani çokçahıyanet ve günah işleyenleri sevmez. Madem ki sevgi ortadan gidersekızgınlık ve buğz sabit olur.[5]

Yahya bin Raşid şöylededi: Abdullah bin ömer Radiyallahu anhu’nun yanındaoturuyorduk şöyle dedi: Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyledediğini duydum: “Kimin şefaatı (aracı oluşu)Allah’ın koyduğu cezaların uygulanmasına engel olursaAllah’a karşı gelmiştir. Her kim Bildiği halde batıldatartışırsa bundan vazgeçinceye kadar Allah’ıngazabındadadır. Her kim bir müminde olmayan bir şeysöylerse (iftira ederse) Allah onu cehennem ehlinden çıkan irin/sudabırakır ta ki söylediğinden vazgeçinceye kadar.”[6]

İbn Useymin Rahimehullahşöyle dedi: “Avukatlık, bir şahsın kendi adınabaşkasıyla husumet ettirme vekaletidir, iki kısmaayrılır; bir kısmı hak ile hakkı savunur bu kısmagirmekten her hangi bir sakınca yoktur. Çünkü bu ücretkarşılığında bir vekalettir ve caizdir.

Avukatlığın ikincikısmı ise avukatın hak olsun batıl olsun sözünübitirme arzusudur. Bu kısıma girmek caiz değildir. Çünkübu avukat haktan da batıldan da müdafaa edecektir. Bu işharamdır Müslümana vacip olan şey kardeşi bir haramadüşeceği zaman ona nasihat etmesidir ve ona vekalet etmemesidir.Çünkü Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöyledemiştir: “ Sizden kim bir kötülük görürse, onu eliyledeğiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse,diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse,kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıfderecesidir.”[7]

Müslüman avukat bilinçli birşekilde şeriatın hükümleri çerçevesinde mesleğini icra ederve niyetini düzeltir. Müvekkiline Allah’tan korkmasına nasihat eder, vesadece şeri bakımından mümkün olan hakları talep etmelerinitelkin eder, hak sahiplerine hakları tanımlarını,şahitliklerinde, sözlerinde ve ikrarlarında doğrusöylemelerini tavsiye eder. Ayrıca Allah korkusu hem dünya hemahiretin güzel sonucu olduğunu beyan eder. Zayıf ve fakir olan haksahiplerine de iyi davranır.

Tüm bunları dikkate alan avukat,toplumda çok büyük bir islah ve düzeltme amelini yerine getirmektedir.

İkincisi:

İhtisasına uygun eğitimkonusu ise İslami üniversitelerde mevcuttur. Ayrıca İslamibilimleri uzmanlığı içeren bazı fakültelerde bulmakmümkündür.

Ülkenizde: Ezher üniversitesiŞeriat ve Kanun fakültesi bulunmaktadır, şayet bubölümlerde eğitim görmen mümkün değilse onlarınmüfredatlarından istifade edebilirsin.

Bu konuda tavsiye edeceğimizkitaplar ise: “ El teşriul cinai el islami, mukaren bil kanun el vad’i”Abdulkadir avdeh.

Aynı şekilde” Musannafatulnuzum el İslamiye” adlı kitaptan istifade edebilirsin. Müellifi:Mustafa kemal vasfi.

Her şeye rağmen ülkendebulunan uzmanlardan sorarak veya sürekli okuyarak amacınayardımcı olacak kitap ve müfredatlara ulaşabilirsin.

Avukatlık tarihi ve bir takımadabı ile ilgili: “ El muhamah” adlı eseri tavsiye ederiz. Müellifi:şeyh Meşhur Hasah Selman. Aşağıdaki linktebulabilirsiniz:

En doğrusunu bilen Allah’tır.,

[1] El İkna 28/156

[2]Fetava nurun aladarb 19/231

[3] Maide 2

[4]Nisa 107

[5] Tefsirussadi s. 200

[6] Ebu davud 3597- Elbani sahihi 1/798

[7] Fetava nurun ala darb 11/609-610

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi