İndir
0 / 0

TIBBÎ TAHLİL İÇİN ELLE BOŞALMAK CÂİZDİR

Soru: 27112

Ben, elle boşalmanın (istimnânın) İslâm’da haram olduğunu biliyorum. Fakat bir kimse, kısırlık ve elverişliliği öğrenmek için tıbbî tahliller yaptırmak istediği zaman laboratuvarda çalışanlar kendisinden spermini istemektedirler. Spermi de laboratuvarda elle boşalmaktan başka bir yolla elde etmemiz mümkün değildir. Bu takdirde elle boşalmamız câiz midir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Evet, bu durumda
elle boşalmak (istimnâ), câizdir.

Nitekim değerli
âlim Abdullah b. Humeyd’in -Allah ona rahmet etsin- fetvâlarında kendisine
bu konuda sorulmuş ve o da şöyle cevap vermiştir:

“İhtiyacı
olduğundan dolayı elle boşalmasında herhangi bir
sakınca yoktur. Nitekim âlimler şöyle demişlerdir: Kim,
ihtiyacı olmaksızın eliyle boşalırsa, kendisine tazir
cezası verilir.Bu kimseye gelince, tahlil yaptırmak ve belki
kendisinden ya da karısından olan kısırlık
hastalığını öğrenmek spermini çıkarmak
zorundadır. Bu durumda olan bir kimsenin elle boşalmasında
-Allah’ın izniyle- herhangi bir sakınca yoktur.”

(Abdullah
b. Humeyd’in Fetvâları; s: 271).

Allah
Teâlâ en iyisini bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi