İndir
0 / 0

HACCI MI YOKSA EVLİLİĞİ Mİ ÖNE ALMASI GEREKİR?

Soru: 27120

Bir kimsenin yanındaki mal ile haccetmesi mi yoksa evlenmesi mi daha önce gelir? Çünkü zamanımız, fitnelerin çoğaldığı bir zamandır. Bir kimse fitneye düşmekten endişe etmektedir.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Bir kimse
evlenme ihtiyacı var ve evliliği geciktirmek kendisine zor geliyorsa,
evliliği hacca tercih edip önce evlenir. Ancak evlenme ihtiyacı
yoksa, önce hacceder.

İbn-i
Kudâme -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle
demiştir:
İbn-i Kudâme, “el-Muğnî”,
cilt: 5, sayfa: 12

“Bir
kimsenin evlenme ihtiyacı varsa, bekârlık kendisine zor geliyor ve bu
durumdan endişe ediyorsa, evliliği öne alır. Çünkü
evlilik bu durumda kendisine farzdır. Evlilikten vazgeçmesi mümkün
değildir. Evlilik onun nafakası gibidir. Eğer bekârlık
kendisine zor gelmiyorsa ve bu durumdan endişe etmiyorsa, haccı
öne alır. Çünkü evlilik, bu durumda onun için nâfile
hükmündedir. Bu sebeple nâfile olanı, farz olan hacca tercih etmez.”
Bu konuda yine İmam
Nevevî’nin “el-Mecmû'”, cilt: 7, sayfa: 71’e bakınız

Değerli
âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah
ona rahmet etsin-:

“Günümüzde
gençler, küçük olsun, büyük olsun, birçok aldatıcı şeyler ve
fitnelerle karşı karşıyadır.Bu sebeple imkânı
olan bir kimsenin haccı evlilikten sonraya ertelemesi câiz midir?

Diye
sorulmuş ve o da bu soruya şöyle cevap vermiştir:

“Hiç
şüphesiz ki ısrarlı şehvetle birlikte evlilik, hacdan daha
önce gelir. Çünkü insanın ısrarlı şehveti varsa,
o takdirde evlilik onun için hayatının zaruretlerinden birisi
sayılır.Evlik onun için yeme ve içme mesabesindedir.Bunun içindir ki,
yiyecek ve giyecek bir şeyi olmayan bir fakire yiyecek ve giyecek temin
etmesi için zekât malından verilmesi câiz olduğu gibi, evlenme
ihtiyacı olup da evlenecek malı olmayan kimseye de evlenmesi için
zekât malından verilmesi câizdir.

Buna
göre şöyle diyebiliriz: Bu kimse evlenme ihtiyacı varsa,
evliliği hacca tercih edip önce evlenir. Çünkü Allah Teâlâ hac
için güç ve imkânı şart koşmuştur.

Nitekim
Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَلِلَّهِ
عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنْ اسْتَطَاعَ إِلَيْهِ سَبِيلا [ سورة
آل عمران من الآية: 97 ]

“Yoluna gücü
yetenlerin Beytullah’ı haccetmeleri, Allah’ın insanlar üzerindeki bir
hakkıdır. Kim de (haccın farz oluşunu) inkâr ederse, bilsin
ki Allah, âlemlerden (onun haccından ve diğer amelinden)
müstağnîdir.”
Âl-i İmrân Sûresi: 97

Ancak bir
kimse genç ise, bu yıl veya bir gelecek yıl evlenmesi kendisi için
fazla önemli değil ise, bu takdirde haccı evliliğe tercih
edip önce hacceder.Çünkü bu kimsenin evliliği hacca tercih
edip önce evlenmesi, onun için bir zorunluluk (ihtiyaç) değildir.”
Fetâvâ Menâri’l-İslâm, cilt: 2, sayfa: 375

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi