İndir
0 / 0

Hocalardan izinsiz ses kaydı çekmek

Soru: 271414

Üniversite’de hocalardan izinsiz derslerin ses kaydını çekebilir miyiz? Zira hocanın anlattıklarını yazabilmem için kaydediyorum. Çünkü hoca çok hızlı konuştuğu için anlayamıyorum. Genellikle derste müfredattan başka konu geçmemektedir.

,

Konuşma türü ne olursa olsun, ister dini, ister dünyevi olsun ister bilimsel ister ekonomik vb. konular olsun. Emanete riayet eden bir Müslüman, konuşmacının sesini izinsiz kaydedemez.

Cabir bin Abdullah el Ensari Radiyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Bir kişi diğeriyle konuştuğunda sağa sola bakınıyorsa o konuşma emanettir” (Ahmed, Ebu Davud, Tirmizi)

“sağa sola bakınırsa” nın anlamı konuşurken dikkatli ve tedbirli konuşur ve kimsenin işitmesini istemiyor anlamına gelmektedir.

Şayet bir kimse bu işaretten sonra konuşmayı başkasına aktarırsa Allah’ın emrine aykırı gelmiştir. Emanete riayet etmek isteyen kimse bunu gizlemesi gerekir.

El Rağib şöyle dedi:

Sır iki çeşittir: birincisi: Bir insan konuştuğunda konuşmasının gizli kalmasını istemesidir. Bu istek “sana söyleyeceğimi kimseye söyleme” gibi tabirlerle sözlü olur. ikincisi sesini kısarak sağa sola bakınarak tedbir alarak vücut diliyle ifade edebilir.

Şayet hocanın konuşması ondan izinsiz kaydedilirse bu emanete hıyanettir.

Şayet bu konuşma başka kişilere yayılırsa hıyanet daha da artar.

Bu konuda Şeyh Abdurrahman el Barak’ sorulduğunda şöyle cevap vermiştir:

“Hocanın bilgisi veya izni dışında ses kaydı yapmak caiz değildir”.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi