İndir
0 / 0

Kulaktan kılları ateşle aldırmanın hükmü

Soru: 275555

Vücut kılları vücuda bağlı olduğu halde onları yakarak yok etmenin hükmü nedir? Eşimi kulak kıllarını ateşle aldığını gördüm zira bir defasında kılları yaktıktan sonra kulaklarından biri kanadı, bunun Allah tarafından bir ceza olduğundan korktum. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: ,

Şeriat insan vücudunda hangikılları alacağını ve hangisinin alınmasıharam olduğunu belirtmiştir. Ancak bir takım kıllarhakkında bilgi vermemiştir. Bunlardan biride kulak kıllarıdır.Bu tür kılları almak Şeriatın kurallarında olduğugibi asıl olarak mübah olmasıdır.

Şeyh İbn Useymin Rahimehullah el ve ayakkıllarını aldırma hakkında konuşurkenşöyle dedi: “Eğer aşırı derecede çoksa onu almakcaizdir çünkü görünümü çirkindir. Ancak normal düzeyde ise bir takımalimler bunu almak caiz olmadığını söylemişlerdir.nitekim bu Allah’ın yarattığınıdeğiştirmektir. Bazıları ise: Allah’ınbahsetmediği konulardan olduğunu söylemişlerdir.Böylece almak caizdir demişlerdir.

Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöylebuyurmuştur: “ Allah’ın bahsetmediği şeyler affedilir.”Yani vacip değil haram da değil.

Kıllar üç türdür:

Birincisi: şeriat, alınmasını haramgördüğü kıllar.

İkincisi: alınmasında delil olan kıllar.

Üçüncüsü: şeriatta bahsi geçmeyen kıllar.

Şeriatta alınması haram olan kıllar; bu kıllarkesinlikle alınmaz. Örnek erkeğin sakalı gibi, aynışekilde erkek ve kadın için kaşları aldırmak taharamdır.

Şeriatın alınmasını talep ettiğikıllar ise alınması gerekir: koltuk altı ve kasıklardabulunan kıllar aynı şekilde erkek bıyığı daalınması gereken kıllardandır.

Şeriatta bahsi geçmeyen kıllar ise affedilir.Çünkü yüce Allah alınmasını isteseydi bunu emrederdi,kalmasını isteseydi kalmasını emrederdi. Ancak bu konudabir şeyin söylenmemesi insanın seçiminebırakılmış olduğunu gösterir. İsteralır ister bırakır. Muvaffakiyet Allah’tandır. Mecmu fetava ibn useymin 11/134

İkincisi: şeriat, vücuttanalınması gereken kıllar için belirli bir yöntemsınırlandırılmamıştır. Özellikle bahsigeçmeyen durumlar için, zararı olmadığı takdirde her hangibir yöntemle alırsa caizdir. Aksi durumda bundan engellenir.

Bunun üzerine hafif bir ateşleustaca kulak kıllarını alabilen kimse için her hangi birsakınca yoktur.

Ancak ateşlealındığında bir zarardan korkarsa ve bu konuda deneyimlideğilse bu yöntem ona caiz olmaz ve zararı olmayan başkabir yöntemle alabilir.

Ebi said el Hudri Radiyallahu anhu’danrivayet edildiğine göre Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem şöylebuyurmuştur: “ Zarar vermeve zarar görme yoktur” Hakim. 2/57-58isnadı Muslim şartınagöre sahihtir demiştir. Elbani tashih etmiştir. 1/498

En doğrusunu bilen Allah’tır.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi