İndir
0 / 0

Kaldıraçtan Kaçınarak Forexte İşlem Yapmanın Hükmü

Soru: 303336

Daha önceden kaldıraç ve SWAP olmaması şartıyla Forex’te işlem yapmanın hükmünü sormuştum. Cevapta Forex’te anında teslim mümkün olmadığını söylediler. Ancak bir şirkette elektronik olarak anında teslim alma olanağı sağlıyor, ayrıca bir ayar seçeneği ile kaldıracı pasif hale getirebiliyorum. Bu durumda para ticaretinin hükmü ne olur?

Birincisi:

Mali kaldıraç kullanmak, karşı taraftan borç anlamına gelir bu da iki nedenden dolayı haramdır:

1-Swap ücreti alınması, zira bu ücret borç üzerine koşullu bir tutar olup faizdir.

2- Söz konusu firma yoluyla işlem yapılması ve buna karşılık komisyon ödenmesi itibarıyla komisyonculuk sayılır. Buna binaen borç ve komisyonculuk bir arada yapılması caiz değil. Zira Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem şöyle dedi: “Hem veresiye hem satış helâl olmaz.” (Ebu Davud 3504, Tirmizi 1234, Nesai 4611)

marj ticareti hususunda İslam Fıkıh Komitesi’nin haram olduğuna dair kararı mevcuttur. (106094 ) nolu sorunun cevabına bakınız.

Komite, bu işlemin haram olduğunu şu sebeplerle açıklamıştır:

1-Borcun miktarı üzerine yapılan ekleme ile açık bir faiz olması, bu miktarı Swap ücreti olarak yansıtılmaktadır. Bu da haram olan faizdir.

2-Borç ve satış işlemini aynı sözleşmede bulundurmak.

3-Altın, gümüş vb. Alışverişlerde şart olan peşin teslim alma hususunun gerçekleşmemesi.

Komite şöyle dedi: Döviz alışverişi genellikle şer’i olarak muteber bir teslim alma şekliyle gerçekleşmemektir.

Bunun üzerine şayet kaldıraç kullanmadan sadece malınla ticaret yaparsan iki sorundan kurtulmuş olursun. Bununla birlikte şayet döviz alışverişinde aynı oturumda teslim alma gerçekleşirse işlem caiz olur.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi