İndir
0 / 0

İçki İçilen Bir Bara Kek Ve Tatlı Satmanın Hükmü

Soru: 321546

Unlu mamülleri üretmekteyim. Bir takım meyhane/barları olan bir kişi, benden kek ve tatlı satın almak istiyor. Satış yapmam caiz mi? İçkiden kazandığı parayı bana verirse helal olur mu?

İçki içen birisine kek veya tatlı satman caiz değildir.

Keşşaf el Kina 3/182: Birlikte içki içen birisine herhangi bir yiyecek veya içecek satmak caiz değildir. Aynı şekilde bardak vb. kap kaşık satmak caiz değildir.

Şayet adet olarak içki içenler bu tür kek ve tatlıları içkiyle tüketiyorsa onlara bunu satmak caiz olmaz. Çünkü bu davranışta günah işleyenlere yardımlaşma vardır. Yüce Allah şöyle buyurdu: “İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup-sakının. Gerçekten Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır.” (Maide/2)

Şayet kek ve tatlı içkiyle birlikte tüketilmiyor ancak barda su ve meyve suyu gibi normal olarak satılıyor ve içkiyle bir ilişkisi yoksa bu durumda satmanın bir sakıncası yoktur.

Bununla birlikte sizde bir şüphe oluşursa tedbir açısından satmamanızdır.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi