Beş yaşındaki kız kardeşine Kur’an\’ı nasıl öğretebilir?

Soru: 32436

Benim beş-altı yaşında bir bacım var, ona Kur’an’ı ezberletmek istiyorum. Onunla nereden başlamalıyım? Ve nasıl başlamalıyım?

Cevap metni

Bütün övgüler Allah’adır.

Kuşkusuz çocukları küçüklüğünden beri din üzerineeğitmek, Allah’ın Kitabı’nı ezberletmek, Peygamberin-sallallahu aleyhi ve selem-sünnetini öğretmek özellikle de bugünlerde büyük işlerden sayılır. Evlatları ve onlarabakanların aşırılıkları onları ahiretlerindefayda vermeyen durumlarla meşgul edenler bilakis onlara zararvermektedirler. Artistler, sporcular ve şarkıcılar gibiörnek olmayı hak etmeyenlere onları yönlendirmektedirler.

Değerli bacımıza sorusundan dolayı teşekkürederiz. Bu ve diğer durumlarda Allah ona yardım etsin ve onu sabitkılsın, kıyamet gününde mükâfatını versin. Rabbi ilekarşılaşan insan amel sayfasında buna delalet eden ve onunvarlığı için katkı gösteren bir şeyi bulmasındandaha büyük ne olabilir.

Küçük kıza ve Kur’an-ı ezberlemesine gelince bacımızaşunu işaret ediyoruz:

1- Okuma ve ezberlemede en kolayından başlamalısın.Fatiha’dan başlanmalı ve sonra da sondaki cüzden devam edilmelidir.Başından kolay ile başlamak sonraki aşamalara ilerlemeyigerçekleştirir. Bundan sonra önemli ihtiyacı olan namazıöğretmeye başlamalıdır.

2- Her gün ezberin ölçüsü ezberini gerçekleştirecek kadarkolay olmalıdır. Bundan sonra ezberi kolay olur. Bu ölçüherkesin zekâsına ve hızlı ezberlemesine göredeğişmektedir.

3- Ezberininsağlamlaşması için çokça tekrar olmalıdır. Bir güngeçmesin ki yeni bir ezberi eklemiş olmasın. Eskiyitekrarlamalıdır.

4- Ezberleyen kıza her cüzü çok iyi ezberle bitirdiğindebunun için ödül verilmelidir.

5- Telkin ve tekrarda onunlabirlikte hareket edersin. Ezberde genelde ilk merhaledir. Okumayı onaöğretmeli ki ablası veya öğretmeniolmadığı vakitte Kur’an-ı tek başına kolaycaokuyabilecek hale gelsin.

6- Eğer namaz kılmayaşına ve akil-baliğ olmuşsa, onu sünnet ve farz namazlardaezberlediklerini okumaya alıştırmalıdır.

7- Ezberlediklerini CD’den vebanttan yâda bilgisayardan dinlemeye alışmalı ki telaffuzu vetilaveti güzelleşsin ezberi sağlam olsun.

8- İşlerin vetantananın azaldığı,uygun bir vakitte örneğin sabah namazından sonra veyaakşam ile yatsı arası bir anı seçip ezberlemelidir.Açlık veya yorgunluk yada uyku vakitlerinden sakınmalıdır.

9- Akrabaların vekomşuların önünde hafız kızı teşvikamaçlı övmeli ve onların da onun davranışınısergilemelerine teşvik edilmelidir. Hasetçilerin gözünden uzakolması için muavvizeteyn gibi dualar okumayı da ihmal etmemelidir.

10- Onun sadece tekhatlı bir Mushaf olması kaçınılmazdır. Bu ayetinyerini zihninde yer etmesini sağlayacaktır.

11- Ezberlediklerini yazmayateşvik edilmeli ki yazmayı öğrenme ile ezberisağlamlaştırma arasında bir birleştirme yapabilsin.

Başarı Allah’tandır.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi